Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Polskie muzea ze sztuką współczesną

Polskie muzea ze sztuką współczesną

W Polsce prym wiodą nie tylko muzea narodowe. Powstaje coraz więcej pozarządowych obiektów, które przyciągają otwartością i edukują w zakresie sztuki współczesnej. Obok nich funkcjonują także polskie muzea o bogatej historii i dużym dorobku. Które miejsca warto odwiedzić, aby przekonać się, że sztuka współczesna jest naprawdę fascynująca?

(fot. materiały prasowe)

Muzeum Sztuki w Łodzi

Polskie muzea mogą popatrzeć na Łódź z zazdrością. Posiadanie w dorobku pierwszej wystawy sztuki współczesnej jest nobilitujące. Oprócz tego muzeum w Łodzi dorobiło się drugiego gmachu – MS2 obok dużego centrum handlowego. Można z całym przekonaniem stwierdzić, że sztuka współczesna jest w Łodzi synonimem zarówno dla MS, jak i dla MS2.

Lokalizacja w pofabrycznych budynkach Poznańskiego umożliwia wystawianie dzieł sztuki współczesnej na dużej przestrzeni w samym sercu miasta. W zbiorach muzeum odnajdziemy nie tylko najwybitniejsze prace Strzemińskiego i Kobro – artystów najbliżej związanych z Łodzią, ale także Tytusa Czyżewskiego, Krzysztofa Wodiczki, czy Josepha Beuysa.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Kiedy w 2005 roku otwierała się pierwsza siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, wydawać by się mogło, że stolica nie potrzebuje kolejnego obiektu muzealnego. W końcu posiada już Muzeum Narodowe, jak i Zachętę.

Jednakże budowa osobnego muzea sztuki współczesnej okazała się dla Warszawy okazją dla stworzenia centra kulturalnego, które będzie nie tylko wystawiać, ale również edukować, ale zwiększać zainteresowanie społeczeństwa sztuką współczesną.

Muzeum Sztuki Współczesnej
w Krakowie (MOCAK)

MOCAK jest dowodem na to, że muzea sztuki współczesnej mogą powstać zawsze oraz wszędzie tam, gdzie jest na to potrzeba. Podobnie jak Muzeum w Warszawie, MOCAK istnieje zaledwie od niedawna – niecałe 10 lat.

Już sama lokalizacja muzea wydawała się zaskakująca. Przez bardzo długi czas krakowskie Zabłocie było kojarzone z silnie zindustrializowanym obszarem. Dzisiaj jest zgoła odmiennie. Dzielnica jest miejscem licznych inicjatyw o charakterze artystycznym. Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie dołączyło niemałą cegiełkę do tego procesu. Za główną ideę obiekt postawił sobie nie tylko samą edukację, ale otwarcie społeczeństwa na sztukę. W tym celu organizuje liczne spotkania z artystami, debaty i różnorodne wystawy.

Muzeum Współczesne Wrocław

We Wrocławiu na przestrzeni ubiegłej dekady również powstało muzeum sztuki współczesnej. Jako pozarządowa inwestycja skupia wokół siebie lokalnych artystów, którzy przedstawiają najnowsze i progresywne zjawiska.

Ponadto dzięki muzeum we Wrocławiu sztuka współczesna ma możliwość rozwijania relacji społecznej poprzez zwiększanie roli, jaką jest stworzenie przyjaznych warunków do jej odbioru. Odwiedź stronę Krupa Gallery i poznaj nową przestrzeń dla sztuki na wrocławskim rynku. 

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony