Jestes tutaj: Home » MUZYKA » Muzyka elektroniczna – gdzie to się wszystko zaczęło?

Muzyka elektroniczna – gdzie to się wszystko zaczęło?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu znana jedynie małej garstce ludzi, dziś skupia wokół siebie miliony osób i jest przedmiotem największych festiwali muzycznych świata. Mowa oczywiście o muzyce elektronicznej, która dziś należy do najpopularniejszych gatunków. Jej początki nie były jednak tak kolorowe. Jak to się wszystko zaczęło? Sprawdź!

Jesteś fanem muzyki elektronicznej? Z pewnością nie przegapisz więc żadnej okazji, aby rozkoszować się nią na żywo. Zobacz, jakie koncerty będą mieć miejsce w Twojej okolicy i sprawdź kalendarz wydarzeń na https://rytmy.pl/elektronika/!

Początki muzyki elektronicznej

Za absolutny początek muzyki elektronicznej uznaje się 1868 rok. Co się wtedy wydarzyło? Amerykański elektryk Elisha Gray wynalazł pierwszy muzyczny telegraf, który stał się prototypem współczesnych syntetyzatorów. Pierwszy koncert muzyki futurystycznej, w której pierwsze skrzypce odgrywały elektroniczne brzmienia, odbył się z kolei w 1914 roku w Mediolanie.

Prawdziwy rozkwit muzyki elektronicznej i nakierowanie jej na właściwe, współczesne tory nastąpiło jednak w latach 40 i 60 ubiegłego wieku. To właśnie wtedy muzycy zaczęli eksperymentować ze studyjnym generowaniem dźwięków elektronicznych i przetwarzaniu ich w taki sposób, by tworzyły unikalne kompozycje – i od tego momentu muzyka elektroniczna zaczęła wyglądać mniej więcej tak, jak dzisiaj.

Przełomowy moment – powstanie rocka elektronicznego

Jednym z najważniejszych etapów na drodze do współczesnej muzyki elektronicznej były lata 70 i powstanie… rocka elektronicznego, znanego również pod nazwami synthrock lub digital rock. Wyróżnikiem tego gatunku muzyki było zamiłowanie do instrumentów elektronicznych,a w szczególności do syntetyzatorów. Wśród najbardziej rozpoznawalnych twórców warto tu wymienić w szczególności Jean Michel Jarre, Vangelis, Klaus Schulze czy Tangerine Dream.

Z biegiem czasu rock elektroniczny powoli ewoluował, przeradzając się powoli w kolejne podgatunki:

– industrial – cechujący się ciężkimi, mechanicznymi brzmieniami, które do złudzenia imitują dźwięki wydawane przez maszyny w fabrykach;

– EBM (electronic body music) – połączenie electro punku z industrialem;

– darkwave – mroczne oblicze muzyki nowofalowej;

– neofolk – połączenie rocka i folkowych motywów.

Współczesna muzyka elektroniczna taneczna

To wszystko, o czym wspomnieliśmy do tej pory co prawda jest czystą muzyką elektroniczną, ale nie taką, jaką znamy dziś. Co więcej, „tamta muzyka elektroniczna” nadawała się jedynie do słuchania i wręcz nie sposób sobie wyobrazić prób tańczenia do niej. Za początki współczesnej muzyki tanecznej elektronicznej uznaje się lata 80 i 90 ubiegłego wieku, kiedy to stworzono w końcu taką elektronikę, do której można potańczyć – i to właśnie ten nurt rozwija się intensywnie aż po dzisiejszy dzień.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony