Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Pełna wzruszeń opowieść hołdująca życiu i wewnętrznej sile jaką możemy w sobie odkryć

Pełna wzruszeń opowieść hołdująca życiu i wewnętrznej sile jaką możemy w sobie odkryć

„Kochankowie” to surowa, a jednocześnie niezwykle wzruszająca historia z samego serca Norwegii, w której Ragde powraca do wciągającej i pełnej sekretów opowieści o losach rodziny Neshov. Norweska autorka wykazując się niezwykłą wrażliwością i zmysłem obserwacji, tworzy skomplikowany obraz ludzkich relacji, których podstawą jest wspólna przeszłość i wspólne korzenie. Okazuje się, że rodzina jest siłą równie budująca, co niszczącą. „Kochankowie” to także pełna pozytywnych emocji opowieść o śmierci, która zawsze przychodzi nieproszona, o życiu, które trwa jej na przekór i niesamowitej sile, jaka drzemie w każdym z nas.

– „Kochankowie” to proza piękna, zmysłowa, oszczędna, bezpretensjonalna i głęboka.” Joanna Bator

„Ragde potrafi znaleźć właściwe słowa, by opisać chwile nieoczekiwanego szczęścia. Książka prezentuje niesamowity pisarski kunszt autorki.” Fædrelandsvennen

– „W „Kochankach” przeżyjemy zarówno rozstania, jak i powroty. Będziemy się śmiać, płakać i spędzimy wspaniałe chwile z mieszkańcami Neshov. Oby historia trwała!” HK Nytt

Anne B. Ragde powraca w doskonałej formie w przejmującej opowieści o przeszłości, o której nie sposób zapomnieć. „Kochankowie” udowadniają, że wobec wspomnień wszyscy pozostajemy bezbronni. Premiera już 19 września. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Smak Słowa.

Mimo sekretów, zawirowań i nieporozumień życie rodu Neshov powoli toczy się dalej. Margido cieszy się, że Torunn dba o jeszcze do niedawna zrujnowane rodzinne gospodarstwo, a do tego z wielkim zapałem angażuje się w pracę w jego biurze pogrzebowym. Erlend prowadzi bajecznie wystawne życie, w którym największym zmartwieniem jest restrykcyjna dieta Krumme, jego partnera oraz kosztowny remont właśnie odziedziczonej willi. Wszystko zdaje się zmierzać w dobrym kierunku, ale Tormond Neshov jeszcze nie opowiedział swojej łamiącej serce historii z czasów wojny, od której nie może uciec. Bo przecież nie sposób uciec od własnych wspomnień…

Ragde w mistrzowski sposób prezentuje opisy środowiska i skandynawskiej mentalności, co sprawia, że powieść pisarki doskonale oddaje współczesne realia życia w Norwegii. Niespiesznie prowadzona narracja daje szansę nie tylko na zżycie się z nietypową rodziną Neshov, ale także pozwala rozsmakować się w pełnej napięcia, ale i pozytywnej energii historii hołdującej życiu i sile, którą odkrywamy dopiero wtedy, gdy przyjdzie nam zmierzyć się z najtrudniejszym. To porywająca, słodko-gorzka opowieść ze skandynawskim krajobrazem w tle, napisana z niezwykłą dbałością o każdy detal.

„Kochankowie” to piąty tom „Sagi rodziny Neshov” opowiadającej o burzliwych losach skandynawskiej familii. Seria powieści, którą rozpoczęła „Ziemia kłamstw”, zdobyła uznanie zarówno czytelników, jak i krytyków na całym świecie otwierając Ragde drzwi do międzynarodowej kariery. Na podstawie sagi powstał także popularny serial telewizyjny.

Anne B. Ragde – jedna z najbardziej znanych współczesnych, norweskich pisarek. Laureatka wielu nagród literackich, między innymi Riksmålsforbundets, Brageprisen i Bragebegeret. Jej twórczość cieszy się uznaniem zarówno krytyków, jak i czytelników. W Norwegii autorka sprzedała ponad milion egzemplarzy swoich książek. Była nauczycielką akademicką na Uniwersytecie w Trondheim. Pracowała w branży reklamowej i jako felietonistka. Jako pisarka zadebiutowała w 1986 roku, wydając książkę dla dzieci „Halo! – oto Jo”. Odtąd pisze książki dla dzieci i młodzieży, kryminały oraz powieści. „Saga rodziny Neshov” wprowadziła autorkę na drogę do „zostania najwybitniejszą postacią współczesnej literatury norweskiej”.

Autor: Anne B. Ragde
Tytuł: Kochankowie (tom 5)
Tytuł serii: Saga rodziny Neshov
Wydawnictwo: Smak Słowa
Przekład: Ewa Bilińska i Karolina Drozdowska
Cena detaliczna: 39,90 zł
Premiera: 19 września 2018

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony