Jestes tutaj: Home » MUZYKA » Talent trzeba pielęgnować i rozwijać

Talent trzeba pielęgnować i rozwijać

Mamy część bardzo zdolnej i ambitnej młodzieży, co można zauważyć po wysokim poziomie jaki prezentują w kolejnych edycjach programów telewizyjnych, w których to młodzi artyści mają szansę się wykazać. Do tych etapów finałowych przechodzą naprawdę osoby z dużym talentem i potencjałem. Oczywiście nie tylko sam talent tu decyduje, bo i jak to w życiu bywa trzeba mieć też do wszystkiego dużo szczęścia. Natomiast dobrze jest temu szczęściu pomóc, bo nie wiadomo, co i kiedy może nam się w życiu przydać. Więc jeżeli macie talent, to nie zaprzepaśćcie go i nie zmarnujcie.

Warto zatem poważnie zastanowić się na swoją edukacją, tylko taką naprawdę na poważnie. Tzn. są oczywiście różne możliwości i często jest tak, że większość z nas nie lubi zbytnio się przemęczać i idzie po najniższej linii oporu. Jest to oczywiste, bo taka też jest natura ludzka. Jednak osoby, które bardziej ambitnie podchodzą do swojej przyszłości i nie boją się systematycznego obowiązku zazwyczaj lepiej na tym wychodzą. Zdarzają się oczywiście wyjątki od tej reguły i można spotkać samouka wirtuoza w jakiejś dziedzinie czy to instrumentalnej czy to wokalnej, niemniej dobrze jest jak nasza edukacja prowadzona jest pod fachowym okiem, a takim idealnym rozwiązaniem jest szkoła muzyczna. Kiedyś były tylko państwowe szkoły muzyczne, gdzie w każdej obowiązywał mniej więcej ujednolicony program. Tam podstawę programową stanowiła muzyka klasyczna. Dzisiaj oprócz tych państwowych mamy również szkoły prywatne, w których realizowane są różne programy nauczania w zależności od profilu. Na którą się zdecydować, to już oczywiście każdego indywidualna spraw. Te państwowe są oczywiście bezpłatne, te prywatne kosztują, dlatego dobrze przed podjęciem ostatecznej decyzji, taką szkołę zweryfikować. Przy państwowych nie muśmy, aż tak wnikliwej weryfikacji przeprowadzać, bo tam zdecydowana większość kadry pedagogicznej jest z wyższym wykształceniem muzycznym, w prywatnych niestety to różnie wygląda. Oczywiście, tu też należy do tego dość trzeźwo podchodzić bo nie każdy nauczyciel, który ukończył Akademię Muzyczną z automatu będzie dobrym pedagogiem. Tak jak wszędzie, są lepsi nauczyciele i ci niestety gorsi. Dany nauczyciel może być wysokiej klasy muzykiem i wirtuozem danego instrumentu, ale na przykład sposób jego przekazu wiedzy jest mało efektywny. Za to często można spotkać nauczyciela, który może sam nie jest najwyższych lotów muzykiem, ale za to jako pedagog bardzo dobrze się realizuje. Tak wiec nie jest to regułą, od której nie byłoby wyjątków. Idealnym rozwiązaniem byłoby gdybyśmy trafili na wirtuoza i świetnego nauczyciela w jednej osobie i tak też można trafić.

Taką edukację muzyczną im wcześniej zapoczątkujemy tym lepiej, bo tu jest podobnie jak ze sportem. W Państwowej Szkole Muzycznej edukację możemy rozpocząć w wieku sześciu lat. Zatem dobrze jest jak rodzice młodego artysty jak najwcześniej dostrzegą, że ich pociecha jest uzdolniona muzycznie. Żeby rozpocząć naukę w takiej szkole należy przejść odpowiedni egzamin wstępny. Egzamin taki oczywiście dostosowany jest do wieku zdającego i zazwyczaj dla najmłodszych sprowadza się on do sprawdzenia słuchu i poczucia rytmu. Dziecko musi na takim egzaminie przeważnie zaśpiewać na lalala zagraną przez egzaminatora melodię. Powiedzieć na przykład ile zostało zagranych naraz dźwięków: 1,2,3 a może 4. Wyklaskać rytm wystukany, bądź zagrany przez nauczyciela. Nie są to może bardzo skomplikowane zagadnienia, ale osoba nie mająca do tego predyspozycji nie ma praktycznie szans na pozytywne przejście takiego egzaminu. W szkołach prywatnych również taki podobny wstępny egzamin występuje, niemniej zazwyczaj łatwiej go trochę przejść z wiadomych względów.

Jak już jesteśmy uczniem takiej szkoły muzycznej, to oczywiście obowiązkowo powinniśmy zaopatrzyć się w instrument do ćwiczenia. W co niektórych szkołach istnieje możliwość wypożyczenia instrumentu, ale nie wszędzie tak dobrze jest i oczywiście uzależnione jest to od rodzaju instrumentu, bo z wiadomych przyczyn nikt nam fortepianu, ani nawet pianina nie wypożyczy. Naturalnie jak nam się już uda wypożyczyć taki instrument, to nie możemy się spodziewać, że to będzie jakiś super nowy model. Nawet jak istnieje taka możliwość, to raczej są to instrumenty z dużym przebiegiem użytkowania. Dlatego zdecydowanie już od samego początku warto pomyśleć o swoim. Możemy kupić nowy albo używany w zależności kto, co lubi i na co go stać. Z tymi używanymi, to nieraz różnie się wychodzi, więc warto dobrze ten temat rozważyć.

W zależności od tego na jaki instrument się zdecydujemy będziemy musieli zapłacić za niego od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy złotych. Mowa tu oczywiście o instrumentach budżetowych z danego segmentu, bo np.: ceny koncertowych fortepianów są porównywalne z cenami luksusowych samochodów. Najważniejsze by instrument był w pełni sprawny technicznie i dobrze stroił. Dlatego warto zastanowić się nad zakupem nowego instrumentu. Warta odwiedzenia jest ta stronka: https://muzyczny.pl/, gdzie znajdziecie cały asortyment instrumentów, nagłośnienia i innych akcesoriów muzycznych dopasowanych do możliwości finansowych kupującego.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony