Jestes tutaj: Home » LITERATURA » „Papier drży przy lekturze”

„Papier drży przy lekturze”

W spadku po rodzicach otrzymujemy nie tylko kolor oczu czy letniskowy domek. Historia splątanych relacji rodzinnych, konfrontacji z ojcem, wypierania prawdy. „Spadek” norweskiej pisarki Vigdis Hjorth to książka, którą można postawić obok „Mojej walki” Karla Ovego Knausgårda.

Wszyscy przeciwko Bergljot. Dwie siostry, brat, matka i ojciec, od którego w trakcie rozmowy telefonicznej usłyszy: „Spójrz w lustro, a zobaczysz psychopatkę”. Bergljot po latach pisze e-mail do sióstr: „Żadna z was w żadnym momencie nie zapytała mnie o moją historię. Wywoływało to we mnie wielki smutek”. Dlaczego tak się stało? Jaka rodzinna tajemnica została zamieciona pod dywan, przysłonięta niedzielnymi obiadami i gwiazdkowymi prezentami? Bez zamknięcia spraw z przeszłości Bergljot nie może uporządkować swojego życia i pozbyć się traumy z dzieciństwa. Teraz ponadto nieoczekiwanie została wykluczona ze spadku po ojcu, a jej walka o prawdę spotyka się z milczeniem. Czy Bergljot rzeczywiście ma rację? A może kłamie?

„Papier drży przy lekturze” napisał recenzent „Adresseavisen”, a inni dodali: „Brutalna i mądra, wstrząsająca i bezwzględna” (NRK), „Powieść o dziedzictwie i winie we wszystkich znaczeniach tych słów. Straszna, ale bardzo dobra” („Dagsavisen”). Uważajcie, ta historia ma kolce…

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony