Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Kącik młodego dziennikarza » Najgłośniejsze encykliki ostatnich czasów

Najgłośniejsze encykliki ostatnich czasów

GWB LB DIGITAL 12:35 Statements with Pope John Paul II.

Encyklika to najważniejszy dokument wydany przez papieża. Stanowi on papieskie orędzie skierowane do biskupów i wiernych z Kościoła. Jej tematy stanowią sprawy doktrynalne i organizacyjne, a prawdy w niej zawarte powinny się zgadzać z nauką Kościoła i ją jeszcze bardziej rozjaśniać. Oto wybrane, najgłośniejsze encykliki ostatnich lat: Humanae Vitae, Fides et Ratio, Deus Caritas Est, Spe Salvi oraz Laudate Si’.

Humanae Vitae
Humanae Vitae, co z języka łacińskiego znaczy Ludzkie Życie, to encyklika papieska. Ogłoszona została 25-go lipca 1968 roku przez papieża Pawła VI. Humanae Vitae traktuje o życiu ludzkim poruszając między innymi kwestie poczęcia i jego regulacji. Encyklika wywołała prawdziwą burzę doprowadzając nawet do tego, iż Paweł VI już nigdy więcej nic nie opublikował. Wszystko przez to, że wskazał on w niej, iż każdy akt małżeński powinien otwierać się na przekazywanie życia. Wszelka regulacja poczęć powinna odbywać się w tę myśl jedynie naturalną metodą, a nie farmakologiczną czy jakąkolwiek inną.

Fides et Ratio
Fides et Ratio, co z języka łacińskiego znaczy Wiara i Rozum, to encyklika papieska. Ogłoszona została 15-go września 1998 roku przez papieża Jana Pawła II. Fides et Ratio traktuje o wierze oraz rozumie jakie dwóch skrzydłach prowadzących ku jednej prawdzie, a więc o wierze oraz rozumie z perspektywy Kościoła. To jedna z najbardziej cenionych encyklik, nawet w świecie nauki. Autor wskrzesza w niej upadającą dziedzinę nauki, a mianowicie filozofię, uznawaną kiedyś za królową nauk, ukazując jej powiązania z teologią i innymi naukami.

Deus Caritas Est
Deus Caritas Est, co z języka łacińskiego znaczy Bóg jest Miłością, to encyklika papieska. Ogłoszona została 25-go stycznia 2006 roku przez papieża Benedykta XVI. Deus Caritas Est ma dotykać różnych oblic miłości: erosagapephilia i caritas – które się uzupełniają i pochodzą od jednego źródła, a mianowicie od Boga, który jest miłością. Wątek miłości przeplata się też w niej z działalnością charytatywną, polityką i współczesnym światem.

Spe Salvi
Spe Salvi, co z języka łacińskiego znaczy Nadzieją Odkupieni, to encyklika papieska. Ogłoszona została 30-go listopada 2007 roku przez papieża Benedykta XVI. Spe Salvi przedstawia nadzieję jako tę, która z życia doczesnego prowadzi do życia wiecznego. Encyklika Spe Salvi stanowi swoistą trylogię z encyklikami Fides et Ratio oraz Deus Caristas Est, bo wszystkie trzy zajmują się trzema cnotami Boskimi, mianowicie wiarą, nadzieją i miłością.

Laudato Si’
Laudato Si’, co z języka hiszpańskiego znaczy Pochwalony Bądź, to encyklika papieska. Ogłoszona została 18-go czerwca 2015 roku przez papieża Franciszka. Laudato Si’, nazywana też zieloną encykliką, porusza temat piękna natury i kultury w oparciu o aspekty ochrony środowiska. Chociaż Franciszek poruszył w niej ważne kwestie świata współczesnego, to przez niektóre kręgi została ona uznana za kontrowersyjną, a wręcz masońską.

Artykuł przygotowano we współpracy z Holy Art – sklep z dewocjonaliami i artykułami religijnymi.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony