Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Poszukiwana Gina Davies

Poszukiwana Gina Davies

Sydney. Alarm terrorystyczny, w trzech dziecięcych plecakach znaleziono bomby. Podejrzaną jest Gina Davies, tancerka występująca w klubie erotycznym pod pseudonimem Doll. Zdesperowana dziewczyna ucieka, a media publikują jej zmanipulowany portret. Oto świat fake newsów, seksu, polityki, brudnych pieniędzy i małych prawd poskładanych w wielkie kłamstwo. 

Wszystko było dobrze. W poniedziałek zatańczy dla Morettiego i zarobi ostatnie trzysta dolarów, których potrzebowała, aby zebrać pięćdziesiąt tysięcy, kwotę, którą wyznaczyła sobie jako zaliczkę za mieszkanie. Położy te trzy ostatnie banknoty na sobie. Jeden na ustach, dwa na powiekach. A kiedy zakryje pieniędzmi całe ciało, rozpocznie nowe życie.

Im więcej się nad tym zastanawiał, tym lepiej wszystko układało mu się w spójną całość, a to, co początkowo uważał za idiotyczne — tancerka erotyczna islamską terrorystką! — teraz sprawiało wrażenie podstępnego i niepokojącego spisku. Czy może być lepsza przykrywka? Ostatecznie czy Christine Keeler nie sypiała zarówno z Rosjanami, jak i z Profumo? I czy Chairman’s Lounge nie cieszył się popularnością wśród różnych wpływowych i potężnych osobistości? Było jasne, co tu się wyprawia, i to on, Richard Cody, ujawni te machinacje. Ależ to będzie materiał! A jakie wyniki oglądalności! Było tu wszystko — seks, polityka, nawet bomby! „Nie ma wątpliwości — myślał — to jest bomba!” Sięgnął po telefon i wystukał jeszcze jeden numer. Szkoda tracić czas.

— Człowiekowi można odebrać wszystko — odparła Doll, zdając sobie sprawę, że po raz drugi świadomie nie zgadza się z Wilder. Mówiła szeptem, by nie obudzić Maxa. — Zmyślają różne rzeczy, biorą jakiś niewinny epizod z twojego życia i twierdzą, że to dowodzi, że jesteś winna, czyli biorą prawdę i zmieniają ją w kłamstwo.

Richard Flanagan
„Nieznana terrorystka”
przeł. Maciej Świerkocki
Wydawnictwo Literackie
Premiera: 14 lutego

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony