Jestes tutaj: Home » LITERATURA » J.D.Vance’a „Elegia dla bidoków” – premiera 15 lutego

J.D.Vance’a „Elegia dla bidoków” – premiera 15 lutego

Dokument wstrząsnął amerykańskim rynkiem wydawniczym i wywołał burzliwą debatę w mediach. Od 65 tygodni nie schodzi z listy bestsellerów New York Times i sprzedał się dotąd w Stanach w nakładzie blisko 2 milionów egzemplarzy. Na jej podstawie powstanie film w reżyserii Rona Howarda.

„Elegia dla bidoków” to opowieść o dorastaniu w biednym miasteczku w Pasie Rdzy. To również napisana z uczuciem i osobistym zaangażowaniem analiza kultury pogrążonej w kryzysie – kultury białych Amerykanów z klasy robotniczej. Zmierzch fortun tej grupy społecznej, która od czterdziestu lat ulega powolnej dezintegracji, był już przedmiotem coraz częstszych, coraz bardziej alarmujących opowieści, nigdy dotąd jednak nie opisano go tak paląco i od środka.

„Elegia dla bidoków” to przejmujące wspomnienia, okraszone dawką humoru i plejada postaci odmalowanych w żywych kolorach. To także opowieść o tym, jak naprawdę wygląda awans społeczny w Stanach Zjednoczonych. To również bardzo aktualne i niepokojące rozważania nad tym, że znaczna część Amerykanów straciła wiarę w Amerykański Sen.

J.D. Vance opowiada o swojej matce, przez całe życie zmagającej się nałogiem narkotykowym. O ojcu, który pojawiał się i znikał z jego życia. O licznych mężach i partnerach matki; o przeprowadzkach, o ciągłym życiu między domem matki a domem babki – prostej, niewykształconej kobiety, której miłości i determinacji autor zawdzięcza swoje wykształcenie i awans społeczny.

O swojej rodzinie, sąsiadach i znajomych z dzieciństwa autor pisze z czułością i zrozumieniem. Nie ocenia ich i nie pogardza nimi, a tylko opisuje ich trudne i pełne wyzwań życiorysy. Amerykańscy czytelnicy, szczególnie ci z Nowego Jorku, Waszyngtonu czy San Francisco, wciąż zszokowani wynikiem ostatnich wyborów prezydenckich, odnaleźli w książce odpowiedź na pytanie, dlaczego Donald Trump został prezydentem i kim są jego wyborcy. Być może polscy czytelnicy też znajdą tu odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań.

„Elegia dla bidoków zwiastuje przybycie nowego, uzdolnionego i absolutnie oryginalnego pisarza, a dla wszystkich, których obchodzi to, co naprawdę dzieje się ze Stanami Zjednoczonymi, powinna być lekturą obowiązkową” – Amy Chang, autorka „Bojowej pieśni tygrysicy”, bestsellera New York Timesa

O autorze:
J.D. Vance amerykański pisarz, publicysta, przedsiębiorca. Dorastał w małym miasteczku w Pasie Rdzy w południowym Ohio, gdzie miał styczność z wieloma przykładami niesprawiedliwości społecznej prześladującej Amerykę, m.in. upadającymi szkołami, rozdartymi rodzinami, epidemią heroiny. Ukończył Yale Law School, służył w US Marines.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony