Jestes tutaj: Home » MUZYKA » Szanty – piosenki prosto z żaglowców

Szanty – piosenki prosto z żaglowców

Istnieją różne gatunki muzyczne i każdy człowiek ma swój ulubiony typ piosenek, których słucha. Mamy słabość do niektórych wykonawców, albo podobają nam się przeróżne melodie płynące z radia. Jeśli jednak chodzi o dawne pieśni i piosenki, często jesteśmy ignorantami, którzy nie rozpoznają śpiewających, albo nie potrafią przyporządkować danej piosenki do okresu czy gatunku. Na przykład kiedy pada słówko „szanty” niewiele osób potrafi opowiedzieć co oznacza i czego dotyczy. A warto to wiedzieć!

Czym są szanty?
Szanty są to piosenki żeglarskie, które śpiewane były w wieku XVIII i XIX podczas pracy na żaglowcach. Ich celem nie było tylko i wyłącznie umilenie sobie czasu spędzanego na pokładzie, ale również zsynchronizowanie przeróżnych prac. Do dziś można to zauważyć na przykład na filmach czy serialach, opowiadających o żeglarzach z dawnych lat – szanty pomagały im, gdy wykonywali czynności w sposób rytmiczny, które musiały zostać wykonane, a były monotonne i po prostu nudne. Dzięki śpiewaniu nabierały nieco więcej charakteru – i łatwiej było je znieść!

Jakie są rodzaje szant?
Choć w tej chwili wydaje się to dziwne, piosenki żeglarskie różniły się nie tylko słowami czy melodią – dzieliły się na przeróżne typy, z uwagi na przykład na specyficzne tempa, podziały rytmiczne i akcenty. Doświadczeni żeglarze wiedzieli, że inne piosenki należy śpiewać na przykład w czasie podnoszenia kotwicy, a inne w czasie wciągania żagli czy prowadzenia załadunku. Charakter pracy wyznaczał bowiem pewien jej rytm – a to przenosiło się także na melodię danej pieśni, albo akcentowanie słów. Pieśń powinna pomagać, a nie przeszkadzać w czynności – dlatego istotne było jej właściwe dopasowanie.
Długość trwania danej szanty często była zależna od trwania danej czynności – dlatego niektóre mają więcej wersów niż inne, albo są śpiewane w określony sposób. Jak wyglądało takie śpiewanie na pokładzie? Zwykle po prostu robili to wspólnie wszyscy pracujący. Jednak czasem ton nadawał szantymen, a chór pracujących mu odpowiadał. Oczywiście, zwykle szanty były śpiewane bez pomocy instrumentów muzycznych, choć czasem używano tych prostych – i właśnie szantymen na nich grał. Szanty śpiewane były w tym czasie niemal wszędzie i przez wszystkich – jedynie na okrętach wojennych nie można sobie było pozwalać na podobną swobodę, dlatego żołnierze pływali w ciszy.

Obecnie szanty śpiewa się w żegludze (choć nie tylko) w celu zabawy i sprawienia przyjemności, pojawiają się na przeróżnych festiwalach i konkursach. Na stronie Ticketmaster można zamówić bilety na koncerty w różnych miastach, których szanty są motywem przewodnim, dlatego nie zwlekaj, kup bilety już dziś i poznaj moc żeglarskich pieśni!

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony