Jestes tutaj: Home » TEATR » Newsy » Dlaczego ludzie częściej chodzą do kin, niż do teatru?

Dlaczego ludzie częściej chodzą do kin, niż do teatru?

Osoby regularnie uczęszczające do teatru nie mogą pojąć, dlaczego gros społeczeństwa wybiera jednak salę kinową. Spektakl jest „żywy” – czasami w jego trakcie dochodzi do nieprzewidzianych zdarzeń, natomiast publiczność ma możliwość interakcji z aktorami i ulega całemu wachlarzowi emocji. Scena porywa daleko bardziej niż płaski ekran, a mimo to, do teatru chodzi nie więcej 20% respondentów. Dlaczego tak się dzieje?

Pełne sale kinowe, puste teatry – Warszawa
Ale czy rzeczywiście? Stolica chlubi się bogatym życiem kulturalnym i nie brakuje tu ani zwolenników wielkiego ekranu, ani koneserów sztuki wysokiej. Znacznie gorzej sytuacja przedstawia się na obrzeżach miast i na wsiach, co w dużej mierze wynika z trudności komunikacyjnych. W mniejszych miejscowościach ludzie nie chcą tracić czasu oraz pieniędzy na dojazd do teatru zlokalizowanego w odległym mieście. Wydaje się zatem, że tylko nowoczesne multipleksy są w stanie przyciągnąć widzów z dalekich stron i mogą liczyć na sale wypełnione po brzegi. Gwarantujemy jednak, że są również takie teatry. Warszawa może się pochwalić bogatym repertuarem i plejadą gwiazd w obsadzie, dzięki czemu tutejsze sceny nie świecą pustkami.

Wolimy jednak kino – dlaczego?
Niestety, statystyki są nieubłagane – Polacy zdecydowanie częściej odwiedzają kino, a do teatru chodzą sporadycznie.

A oto kilka najczęściej wymienianych powodów:
– bilet do kina jest tańszy, niż bilet do teatru
– w kinie możemy liczyć na efekty specjalne (filmy 3D, 4D)
– bardziej cenimy zagranicznych aktorów ze szklanego ekranu niż polskich artystów sceny teatralnej
– chodzenie do kina jest „modne” zarówno wśród nastolatków, jak i osób dorosłych
– preferujemy komercyjną rozrywkę od sztuki skłaniającej do myślenia i refleksji
– sztuki teatralne są dla nas nudne i niezrozumiałe.

Niestety, nawet  teatry w Warszawie nie są w stanie zwalczyć mitów krążących wśród społeczeństwa. Warto jednak przekonać się, że bilet do teatru nie musi kosztować więcej niż 20 zł, a sztuka komediowa potrafi zabawić widza znacznie lepiej niż amerykańska komercja.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony