Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Muzeum Powstania Warszawskiego wzbogacone o prace Leona Michalskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego wzbogacone o prace Leona Michalskiego

Prace Leona Michalskiego, polskiego malarza i grafika, członka ruchu oporu podczas okupacji, zostały przekazane na ręce dyrektora Jana Ołdakowskiego.

Rysunki znajdowały się w notesie, który Michalski zostawił, przypadkowo udając się do punktu zbiórki. Odnalazł je Stanisław „Miedza” Tomaszewski, przyjaciel artysty i jednocześnie twórca polskiej szkoły plakatu. Zwrócone rysunki Michalski zabrał ze sobą do niewoli, z której został wyzwolony 1 maja 1945 r.

Szkice z czasów powstania to szczególnie ważny dar dla muzeum, ponieważ jest to artystyczny zapis walk powstańczych, pokazujący żołnierzy w trakcie powstania, ale również dlatego, że zachowały się na nich ślady tego, co przeżył ich autor.

Oprócz 18 rysunków, do muzeum trafiły także dwa obrazy artysty: „Mamo, czy jest niebieskie niebo?” i „Patrol”, które powstały już po wojnie.

Leon Michalski skończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych pod okiem Mieczysława Kotarbińskiego. Był profesorem ASP w Warszawie oraz współzałożycielem Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony