Jestes tutaj: Home » FILM » „Malowany ptak” J. Kosińskiego na ekranie

„Malowany ptak” J. Kosińskiego na ekranie

Ruszyły zdjęcia do ekranizacji książki „Malowany ptak” Jerzego Kosińskiego. Film ma wyreżyserować Czech Vaclav Marhoul. W obsadzie będziemy mogli zobaczyć Stellana Skarsgarda, Udo Kiera i Harvey Keitel.

Książka został wydana w 1965 r. Fikcja literacka przeplata się tam z realnością i rzeczywistością. Film przedstawia losy żydowskiego chłopca o śniadej cerze, kruczych włosach, haczykowatym nosie, któremu udaje się przeżyć Zagładę. Po drodze doznaje wielu upokorzeń i prześladowań ze strony miejscowych: jest topiony w kloace i przerębli, wieszany za ręce i szczuty psem, prowadzony na rozstrzelanie i bity. Jest to wizja świata wynaturzonego przez wojnę. Książka Kosińskiego przedstawia brutalne sceny gwałtu, a ludzi żyjących na wsi jako okrutnych, zdolnych do najgorszych czynów i wszelkich dewiacji seksualnych.

Książka wzbudziła kontrowersje, ale jej autor zapewniał, że jest prawdziwa i stanowi potwierdzenie jego części życia. Po pewny czasie jednak przyznał, że nie miała ona miejsca.

Vaclav Marhoul próbuje zekranizować powieść już od jakiegoś czasu. Do tej pory powstało aż 17 wersji scenariusza „Malowanego ptaka”. W marcu 2017 r. ostatecznie ruszyły prace na planie. W rolę 9-letniego chłopca wcieli się Peter Kotlar.

Zdjęcia do filmu powstaną na Ukrainie, Słowacji, a także w Polsce i Czechach. Reżyser zapewnia, że nie będzie to opowieść o wojnie, ale historia żydowskiego chłopca podczas jej trwania.

„Malowany ptak” ma trafić do kin w drugiej połowie 2019 r.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony