Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polityka » Donald Tusk został ponownie wybrany na przewodniczącego Rady Europejskiej

Donald Tusk został ponownie wybrany na przewodniczącego Rady Europejskiej

Były, polski prezes Rady Ministrów – Donald Tusk został ponownie wybrany na 2,5 roczną kadencję na przewodniczącego Rady Europejskiej.

Donald Tusk został wybrany na ponowną kadencję w głosowaniu reprezentantów wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej, poprały go prawie wszystkie kraje należące do UE, przeciwna jego kandydaturze była tylko Polska, które rekomendowała innego zgłoszonego przez siebie polityka z naszego kraju, także będącego europosłem. Tusk został wybranym stosunkiem głosów 27:1, według opinii wielu ekspertów, wynik ten jest porażką wizerunkową Polski, i w przyszłości rola Polski w Unii Europejskiej może się jeszcze bardziej obniżyć.

Dla Donalda Tuska będzie to już ostatnia kadencja jako przewodniczącego Rady Europejskiej, zgodnie z przepisami polityk może pełnić taką funkcję przez maksymalnie 5 lat (2 kadencje po 2,5 roku), ma on także zagwarantowaną do końca życia pensję za pełnienie ważnego stanowiska w unii Europejskiej. Stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej jest powszechnie uznawane za bycie nieformalnym Prezydentem Unii Europejskiej, jednak polityk, który pełni tę funkcję nie ma tak dużego wpływu na politykę Unii Europejskiej co inne, wysokie stanowiska w UE.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony