Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Ustawa o książkach

Ustawa o książkach

Jak wiadomo, poziom czytelnictwa w naszym kraju jest drastycznie niski i, co zatrważające, wciąż spada. Sprawą zainteresowały się najwyższe władze i postanowiły coś z tym zrobić.

Na książki w Polsce nie ma niestety zbyt wielkiego popytu – różnie mają się duże księgarnie czy „sieciówki”, nie mówiąc już o małych, lokalnych sklepach. W związku z tym postanowiła zadziałać Polska Izba Książki. Działania te polegają na wprowadzeniu w życie ustawy o jednolitej cenie książki, co oznacza gwarancję, że w dniu premiery dana książka będzie kosztować tyle samo we wszystkich księgarniach, a dodatkowo cena ta nie będzie mogła ulec zmianie przez 12 miesięcy.

W założeniu ma to pomóc mniejszym księgarniom w konkurowaniu z wielkim sieciami czy sklepami online, jednak ustawa już wzbudza kontrowersje i dyskusje – głównie dlatego, że na jej skutek książki najprawdopodobniej podrożeją, co oznacza kolejnych spadek ich kupna. Teoretycznie ma to też pomóc autorom, którzy ze swojej pracy maja niewielkie zyski, ponieważ większość z nich pochłaniają dystrybutorzy.

Prace nad projektem jednak wciąż trwają i nie wiadomo kiedy dobiegną końca. Nie wiadomo również w jakim ostatecznie kształcie (i czy w ogóle) ustawa zostanie uchwalona – na razie swoje poprawki do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego składają przedstawiciele środowisk związanych w polską książką. Wiadomo jest jednak, że o sprawie wie już wiceminister Piotr Gliński, można więc przypuszczać że wkrótce pojawi się więcej informacji na ten temat.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony