Jestes tutaj: Home » FILM » „Maria Skłodowska – Curie”. Niezwykłe życie niezwykłej kobiety

„Maria Skłodowska – Curie”. Niezwykłe życie niezwykłej kobiety

„Maria Skłodowska – Curie” to film biograficzny, który wiernie przedstawia historię niezwykłej kobiety – naukowca. Kobiety, która dzięki swej inteligencji i wiedzy odnosi sukces w świecie rządzonym przez mężczyzn.

Mimo powszechnego mizoginizmu udaje jej się przekonać do siebie świat nauki i dwukrotnie zostaje wyróżniona nagrodą Nobla. Jest pierwszą kobietą w historii i jedyną podwójną laureatką tej nagrody, wyróżnioną w dziedzinach chemii i fizyki.

Oprócz bogatego dorobku naukowego, francuska reżyserka, Marie Noelle, skupia się także na życiu prywatnym Skłodowskiej. Przedstawia jej rodzinne życie związane z traumą po śmierci męża, wychowaniem dwóch córek czy w końcu skandalicznym romansie z żonatym naukowcem Paulem Langerinem. W oczach prasy, zwłaszcza brukowej, stała się osobą rozbijającą rodzinę, starszą od Paula o cztery lata, po za tym cudzoziemką z podejrzeniem pochodzenia żydowskiego, co w tamtym czasie uchodziło w ksenofobicznych kręgach Francji za podejrzane. Skandal obyczajowy, który wtedy wybuchł mógł doprowadzić do pozbawienia jej drugiej nagrody, do czego ostatecznie nie doszło.

Maria Skłodowska – Curie, w którą wciela się Karolina Gruszka, jest przedstawiona w filmie bez zadęcia, upiększania, z całym wachlarzem emocjonalnym, jaki towarzyszył uczonej przez niemal całe życie. Są tam ukazane jej lęki i radości, sukcesy i porażki. Film daję szansę spojrzeć na tę kobietę nie tylko jako na genialnego naukowca, ale także jak na zwykłą osobę, którą targają takie same uczucia jak nami wszystkimi.

Film posiada piękne zdjęcia Michała Englerta, świetne stroje i klimatyczną muzykę. Co zaś do fabuły, to jest ona niespójna. Składa się z luźno wyrwanych fragmentów, które mogą burzyć obraz całości i przedstawiać się jako anachroniczne. Natomiast Karolina Gruszka znakomicie wywiązuje się z roli, jaką jej powierzono. Pokazuje swoją bohaterkę, jako odważną kobietę, której życie w głównej mierze składało się z pasji. I była to pasja nie tylko do nauki, ale do wszystkiego, co wiązało się z jej życiem. Rodzicielstwa czy mężczyzn jej życia. To właśnie ta pasja porywa najbardziej. Maria jest przykładem, że poprzez upór i ambicję da się realizować swoje marzenia, nawet jeśli wydają się one kompletnie niemożliwe.

Mimo, że jest to film kostiumowy to nie traci on na aktualności. Pokazuje świat pełen nietolerancji i seksizmu. I mimo, że Skłodowska nie jest tam przedstawiona jako ikona feminizmu, to trzeba przyznać, że doskonale by się do tej roli nadawała.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony