Jestes tutaj: Home » slider » MŚ 2017: Polacy bezkonkurencyjny w drużynie

MŚ 2017: Polacy bezkonkurencyjny w drużynie

Polska reprezentacja w skokach narciarskich była bezkonkurencyjna podczas zawodów drużynowych i zdobyła pierwszy w historii złoty medal Mistrzostw Świata, srebrny medal zdobyła reprezentacja Norwegii, a brązowy Austrii.

Przed konkursem, głównym faworytem do zdobycia złotego medalu była reprezentacja Polski, która w tym sezonie znajduje się na pierwszym miejscu w klasyfikacji Pucharu Narodów.

Polacy skaczący w składzie: Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Maciej Kot, Kamil Stoch byli na prowadzeniu od pierwszego do ostatniego skoku, po pierwszej serii mieli 17,4 pkt. przewagi nad znajdującymi się na drugim miejscu Austriakami i 18,8 pkt. Niemcami, tuż za podium uplasowała się reprezentacja Norwegii, która broniła tytułu Mistrza Świata.

Najdłuższy skok pierwszej serii konkursowej oddawał dwukrotny, złoty medalista tegorocznych Mistrzostw Świata -Stefan Kraft, i to głównie dzięki niemu Austria znajdował się na drugiej pozycji.

W drugiej serii do głosu doszedł wiatr, który odgrywał znaczące rolę w konkursie, i to właśnie dzięki niemu Johann Andre Forfang poszybował aż na 138 m., bijąc przy tym dotychczasowy rekord skoczni. Wiatr nie zdołał jednak przeszkodzić biało-czerwonym w zdobyciu złotego medalu w tym konkursie. Polacy, wygrywając konkurs, wyprzedzili o 25,7 pkt reprezentację Norwegii i o 35,3 pkt Austrię. Tuż za podium znaleźli się Niemcy, którzy do brązowego medalu stracili równe 16 pkt.

W zawodach drużynowych indywidualnie najlepszy okazał się Stefan Kraft, drugi był Kamil Stoch, a trzeci Markus Eisenbichler, natomiast Piotr Żyła uplasował się na ósmej pozycji.

Zawody drużynowe w skokach narciarskich były już ostatnią konkurencją w skokach narciarskich podczas tegorocznych Mistrzostw Świata, rozgrywanych w Fińskim Lahti. Łączną klasyfikację medalową wygrała reprezentacja Norwegii, która zdobyła 18 medali, w tym 6 złotych. Następne Mistrzostwa Świata odbędą się już za dwa lata w Austriackim mieście Seefeld.

11 marca najlepsi skoczkowie powrócą do rywalizacji w Pucharze Świata, gdzie w Norweskim Oslo obędzie się konkurs drużynowy, natomiast dzień później zostały zaplanowane zmagania indywidualne. Dwa dni później odbędą się zawody indywidualne w Trondheim, a potem skoczkowie przeniosą się do Trondheim. Następnie skoczkowie będą rywalizować na mamuciej skoczni w Vikersund, a tydzień później odbędzie się finał Pucharu Świata także na mamuciej skoczni w Planicy. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi Kamil Stoch z przewagą 60 pkt nad Stefanem Kraftem, ale biorąc pod uwagę aktualną znakomitą dyspozycję Austriaka wygranie Pucharu Świata, może okazać się wyzwaniem nieosiągalnym dla Polaka.