Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Tom Hanks wydaje książkę

Tom Hanks wydaje książkę

Chyba każdy zna Toma Hanksa – jeżeli nie jako uroczego i ciepłego Forresta Gumpa to jako strażnika w „Zielonej Mili” czy nieugiętego dowódcę w „Szeregowcu Ryanie”. Tytuły filmów w których zagrał i jego genialne kreacje można by mnożyć, ale wygląda na to że wielka kariera w branży filmowej przestała już Amerykaninowi wystarczać. Chociaż aktor ma już na koncie dwa Oscary (za „Forresta Gumpa” i „Filadelfię”) to teraz spróbuje swoich sił w nieco odmiennej branży– w pisarstwie.

Jego pierwsza powieść będzie nosiła tytuł „Uncommon Type: Some Stories” i będzie pierwszą tak dużą publikacją Hanksa – „dużą” jest tu słowem kluczowym, ponieważ jedno z jego opowiadań pt. „Alan Bean Plus Four” ujrzało światło dzienne jakiś czas temu na łamach amerykańskiego The New Yorkera i spotkało się z bardzo pozytywnym odzewem. Do jego agentki zaczęły się urywać telefony z pytaniem, czy aktor nie byłby zainteresowany wydaniem czegoś więcej niż tylko jednego opowiadania. Gdy ten się zgodził, prawo do druku na pniu wykupiło wydawnictwo Knopf, które jest teraz oficjalnym dystrybutorem książki w USA.

Pełnowymiarową książkę aktor zaczął pisać w 2015 roku i, jak sam mówi, wciągnęło go to bez reszty – „W ciągu tych dwóch lat, kiedy pracowałam nad tymi opowiadaniami, robiłem filmy w Nowym Jorku, Berlinie, Budapeszcie i Atlancie. Pisałem w hotelach w czasie tras promocyjnych. Pisałem na wakacjach. Pisałem w samolotach, w domu i w biurze. Kiedy mogłem poświęcić na pisanie więcej czasu, pracowałem codziennie od 9 do 13.” – opowiada Hanks.

Co konkretnie znajdzie się w książce, która w wolnym tłumaczeniu nosi tytuł „Typ nieprzeciętny: pewne opowieści”? Ano właśnie opowieści, a dokładniej opowiadania. Nie będzie to więc pełna emocji i zagadek historia np. o nieustraszonym profesorze jakiego zagrał Hanks w „Aniołach i demonach” czy „Kodzie da Vinci”, co nie znaczy że nie będzie równie ciekawie. Interesująca już na starcie jest informacja o tym, co było inspiracją aktora do napisania owych opowiadań. Są nim maszyny do pisania – kolejna pasja Hanksa, tuż obok Fiatów 126p (o czym jest ostatnio w Polsce głośno). Aktor znany jest, tak jak np. Brad Pitt, z zamiłowania do tych starodawnych wynalazków, których ma w swojej kolekcji już ponad 100.

„Kolekcjonuję maszyny do pisania od 1978 roku, tak bez powodu. Są to maszyny każdego rodzaju, manualne i przenośne, pochodzące z okresu od lat trzydziestych do dziewięćdziesiątych. Te opowiadania to nie historie o samych maszynach, ale raczej takie, które mogłyby być na nich napisane” – tłumaczy autor. I, co ciekawe, podobno wszystkie 17 opowiadań zostało napisane na innej maszynie! Mówi się także o tym, że każda z opisanych historii to fikcja – nie ma więc mowy o autobiografii czy czymś w tym stylu.

Zbiór ujrzy światło dzienne 24 października tego roku – niestety jest to data zapowiedziana jedynie w Stanach, Kanadzie, Japonii, Chinach, Niemczech, Włoszech, Brazylii i Holandii. Jest jednak pewne że pozycja ukaże się również w Polsce, o co zadba wydawnictwo Wielka Litera. Dodatkowo książka pojawi się na rynku w formie ebooka i audiobooka – na tym drugim opowiadania będzie czytał Hanks we własnej osobie. Wygląda więc na to, że pierwsza pozycja do przeczytania podczas jesiennych wieczorów jest już wybrana!

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony