Jestes tutaj: Home » LITERATURA » „Książka Roku 2016” Lubimyczytac.pl

„Książka Roku 2016” Lubimyczytac.pl

Chociaż mówi się, że w Polsce (i nie tylko!) tak szlachetne zajęcie jak czytanie powoli odchodzi do lamusa i staje się raczej obiektem nudzącym zamiast, jak w pierwotnym założeniu, interesującym i rozwijającym, to ten plebiscyt jak i cały portal przeczą tym zarzutom! Mowa oczywiście o stronie lubimyczytac.pl i organizowanym przez nich po raz drugi konkursie na książkę roku, tym razem 2016.

Głosowanie trwa do 28 lutego i wszyscy mogą oddać swój głos – wystarczy jedynie posiadać konto na lubimyczytac.pl. Do wyboru zaś mamy bardzo wiele pozycji – w 12 kategoriach mierzy się 230 tytułów, zarówno zagranicznych jak i polskich, jest więc z czego wybierać a już na pewno co czytać!

„Czytanie rozszerza nasze słownictwo, wiedzę o świecie, naszą wyobraźnię. Osoby, które regularnie sięgają po książki są bardziej empatyczne i ciekawe świata. Niestety statystyki związane z czytelnictwem w Polsce są niepokojące. Wyniki badania „Stan Czytelnictwa w Polsce w 2015 roku” przeprowadzone przez TNS na zlecenie Biblioteki Narodowej wskazują, że zainteresowanie książkami wśród Polaków jest niewielkie. Książkę uważa za „stratę czasu” prawie 2,4 mln dorosłych Polaków, natomiast tylko 37 proc. Polaków zadeklarowało przeczytanie co najmniej jednej książki w roku.” – tłumaczy Izabela Sadowska, prezes lubimyczytac.pl. Trudno więc jednak nie zgodzić się z twierdzeniem, że w dzisiejszych czasach „idziemy na łatwiznę” i raczej decydujemy się na film niż na jego książkową wersję, na czym, nota bene, bardzo często tracimy. Skąd więc pojawił się pomysł stworzenia tego plebiscytu, skoro czytanie tak bardzo traci na popularności?

„(…) czytelnicy, którzy w serwisie lubimyczytać.pl wystawili książkom blisko 15 milionów ocen, stworzą TOP listę najlepszych tytułów minionego roku. Liczba oddanych głosów na półmetku głosowania napawa mnie optymizmem i dowodzi, że pomimo pesymistycznych statystyk czytelnictwa w Polsce, nadal lubimy czytać.” – mówi dalej pani prezes. Dobrym znakiem jest również fakt, jak bardzo sprawą przejęli się celebryci, np. Remigiusz Mróz, Alek Rogoziński czy Rick Yancey, którzy na swoich profilach na portalach społecznościowych opublikowali posty informujące o swojej nominacji, tym samym zachęcając swoich fanów do głosowania.

Mimo wszystko wygląda jednak na to, że jest jeszcze światełko w naszym narodowym, czytelniczym tunelu – nikłe to nikłe, ale tylko od nas zależy czy rozgorzeje na nowo!

Zachęcamy do czytania i głosowania na „Książkę Roku 2016” na http://lubimyczytac.pl/plebiscyt

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony