Jestes tutaj: Home » LITERATURA » „Gdy mrok zapada” JL Horsta

„Gdy mrok zapada” JL Horsta

„Gdy mrok zapada” Jørna Liera Horsta to prawdziwa sensacja i niespodzianka dla wielbicieli stylowych kryminalnych powieści. Prequel przebojowej serii o Williamie Wistingu trafił na polski rynek niespełna miesiąc po swojej listopadowej premierze w Norwegii. Czas by czytelnicy poznali Wistinga z czasów młodości.

Jest rok 1983, środek potwornie mroźnej i śnieżnej zimy. Czujność mieszkańców Stavern usypia sielankowa atmosfera zbliżającego się Bożego Narodzenia. Ale zło nie śpi a wieść o brutalnym napadzie wstrząsa lokalną społecznością i wytrąca ją z przedświątecznego letargu. William Wisting, debiutujący w dwóch rolach – świeżo upieczonego ojca bliźniaków i ambitnego początkującego gliniarza – niespodziewanie trafia w samo centrum dramatycznych wydarzeń, które na długie lata wyznaczą bieg jego policyjnej kariery i życiowych wyborów.

Wprawdzie dochodzenie w sprawie przedświątecznego napadu momentalnie przejmują starsi i znacznie bardziej doświadczeni koledzy po fachu, lecz Wisting nie próżnuje. Z pomocą przyjaciela trafia na ślad innego niewyjaśnionego przestępstwa, znacznie bardziej intrygującego. W starej zrujnowanej stodole na uboczu śledczy odnajduje wiekowy samochód z karoserią całą podziurawioną kulami. Wiele wskazuje na to, że kierowca auta nie wyszedł żywy ze starcia z nieznanym napastnikiem. Kim była ofiara i czym zasłużyła sobie na taką śmierć? Pytania mnożą się w miarę, jak policjant zagłębia się w tajniki sprawy z przeszłości. Tym samym Wisting staje przed jedną z największych zagadek, z jakimi przyszło mu się zmierzyć tak w dotychczasowej pracy, jak i w całym życiu. To, co odkryje podczas śledztwa, ukształtuje go jako policjanta i pozwoli uwierzyć, ile prawdy kryje się w przekonaniu, że niedaleko pada jabłko od jabłoni…

„Gdy mrok zapada” to nie tylko znakomicie napisana, pełna smakowitych detali historia, która porwie wiernych czytelników Horsta w głęboki i zwodniczy nurt kryminalnej opowieści. Dla wielu z pewnością okaże się idealnym pierwszym spotkaniem z twórczością wielokrotnie nagradzanego norweskiego autora.

Jørn Lier Horstbyły policjant, norweski pisarz i dramaturg. Ma za sobą studia kryminologiczne, filozoficzne i psychologiczne, co sprzyja tworzeniu wiarygodnych charakterów, motywacji, idei i działań bohaterów. Był szefem wydziału śledczego Okręgu Policji Vestfold. Poza cyklem o Williamie Wistingu stworzył także serię powieści kryminalnych przeznaczonych dla młodszych czytelników (CLUE), cztery z nich ukazały się w Polsce. Zadebiutował w 2004 roku powieścią „Nøkkelvitnet” („Świadek koronny”).

Autor: Jørn Lier Horst
Tytuł: Gdy mrok zapada
Przekład: Karolina Drozdowska
Cena detaliczna: 31,99 zł
Premiera: 7 grudnia 2016

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony