Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Bestsellery Empiku 2016

Bestsellery Empiku 2016

09.02.2017 roku w ATM odbyła się coroczna gala Bestsellerów Empiku, w tym roku już po raz 18.

W dwunastu wyróżnionych kategoriach zmierzyło się 60 różnego rodzaju twórców, a o tym, kto z nich wygra decydowali oczywiście klienci Empiku. Galę uświetniły występy muzyczne w większości polskich gwiazd, takich jak np. Organek, Ania Dąbrowska czy O.S.T.R, który wraz ze swoim albumem „Życie po śmierci” wygrał w kategorii „Muzyka polska”.

W pozostałych kategoriach zwyciężyli:

Muzyka zagraniczna: „Hardwired… To Self-Destruct” – Metallica; Universal Music Polska
Film zagraniczny: „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy” – reż. J.J.Abrams; Galapagos
Film polski: „Pitbull. Nowe porządki” – reż. Patryk Vega; Filmostrada
Film dla dzieci: „Zwierzogród” – reż. Byron Howard, Rich Moore; Galapagos
Gra: „FIFA 17” – Electronic Arts Polska
Literatura polska: „Przeznaczeni” – Katarzyna Grochola; Wydawnictwo Literackie
Literatura zagraniczna: „Małe życie” – Hanya Yanagihara; Wydawnictwo W.A.B.
Literatura faktu: „Grunt pod nogami” – ks. Jan Kaczkowski; Wydawnictwo WAM
Literatura dla dzieci: „Śladami Neli przez dżunglę, morza i oceany” – Nela Mała Reporterka; Burda NG Polska
Literatura dla młodzieży: „Harry Potter i przeklęte dziecko” – Jack Thorne; Wydawnictwo Media Rodzina
Wydarzenie roku: serial „Belfer”

Zaskoczeniem czy może ciekawostką jest wygrana książki ks. Jana Kaczkowskiego, który w swojej kategorii był nominowany aż za dwa dzieła – nie tylko za zwycięski „Grunt pod nogami” ale także za „Dasz radę. Ostatnia rozmowa”. Jest to ciekawe bo przecież w dzisiejszych czasach często „odżegnujemy się” od nawiązań do jakiekolwiek religii, a autor stricte katolicki (ksiądz) w swoich książkach otwarcie mówi o Bogu, opowiada się zdecydowanie po jego stronie – może więc jednak nie do końca idziemy w stronię państwa świeckiego? A może zadecydował o tym fakt, że ksiądz Kaczkowski jest znany ze swojego zdrowego podejścia do życia i wielu innych spraw, nawet w dziedzinie hierarchii czy administracji Kościoła? Nie dowiemy się, dopóki nie przeczytamy jego książek.

Poza tym, trzeba przyznać że niewiele mogło nas zaskoczyć, jeżeli chodzi o wybór laureatów – dość jasne było, że przy wciąż żywej potteromanii wygra „Przeklęte dziecko” zamiast np. „Ukrytej wyroczni” Rick’a Riordan’a, który również był nominowany w kategorii „Literatura młodzieżowa”. To samo tyczy się osławionych „Gwiezdnych Wojen”, naszego podwórkowego „Pitbulla” czy Metallici, której perkusista, Lars Urlich, nagrał specjalny filmik z podziękowaniami dla polskich klientów Empiku, którzy najczęściej wybierali właśnie ich płytę. Nie oznacza to oczywiście tego, że są to produkcje i twory kiepskie czy zawdzięczające wygraną jedynie rozgłosowi – chociaż ten drugi aspekt, przy wszystkich innych pozytywnych cechach, też na pewno miał spory wpływ i znaczenie na taki, a nie inny wynik plebiscytu.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony