Jestes tutaj: Home » FILM » Piękna i Bestia

Piękna i Bestia

Cokolwiek by mówić o Walcie Disney’u, o jego mizoginizmie, pruderii i przywiązaniu do patriarchalnego porządku, nie można zaprzeczyć, że był genialnym twórcą.

Zawdzięczamy mu wiele baśni, które w pewien sposób kształtowały nasze dzieciństwo. Wpływały na nas w większym lub mniejszym stopniu. Kształtowały postawy bardziej lub mniej godne naśladowania. Jedną z nich jest, „Piękna i Bestia”, na podstawie której został nakręcony film. Traktuje o pięknej i mądrej Belle, która jest ciekawa świata i nauki, bo tylko wiedza daje wolność. Jeżeli takie rady ma dawać dorastającym dziewczynkom wujek Disney, to jak najbardziej jestem na tak. Dla niewtajemniczonych, baśń opowiada o młodej dziewczynie, która pewnego razu zostaje uwięziona przez Bestię w zamian za wolność jej ojca. W rolę Belle wcieli się brytyjska aktorka znana głównie z serii o Harrym Potterze, Emma Watson. Aktorka nieukrywająca swoich poglądów feministycznych, doskonale pasuje do tej roli. Reżyserem obrazu jest Bill Condon, za muzykę zaś odpowiada Alan Menken. Film walczy ze stereotypami, powtarzając za romantycznymi wieszczami, że najważniejsze jest to, co nie widoczne dla oczu.

Premiera już w marcu. Warto się przekonać, jakie zmiany w przeciągu tych kilkudziesięciu lat zaszły w wytwórni niegdyś promującej konserwatywne, stereotypowe wzorce.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony