Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Patrzenie w śmierć zwraca ku życiu

Patrzenie w śmierć zwraca ku życiu

Śmierć jest trudnym tematem, umieranie najbliższych tym bardziej. Raczej od rozmów o odchodzeniu uciekamy. Paraliżuje nas lęk i przerażenie. Bo czy można pogodzić się z odchodzeniem ukochanych osób?

Jak uporać się z żałobą po ich śmierci? Jak iść dalej, kiedy wydaje się, że straty już nikt i nic nie uleczy? W jaki sposób pielęgnować pamięć o bliskich? Jak żyć wobec nieuchronności końca?

Towarzyszenie innym w odchodzeniu może stać się dla każdego człowieka, mimo bólu, doświadczeniem najważniejszym i niesłychanie wartościowym,  lekcją akceptacji, otwarcia na nowe.

Renata Arendt-Dziurdzikowska w swojej książce „Możesz odejść, bo cię kocham” ukazuje śmierć jako integralną część naszego życia. I robi to w mądry, pozbawiony frazesów sposób, opierając się na historiach ludzi, którzy towarzyszyli bliskim w ostatnich dniach ich życia.

Renata Arendt-Dziurdzikowska – Trenerka rozwoju osobistego,  coach. Prowadzi coaching indywidualny i grupowy. Dziennikarka, zajmująca się zagadnieniami psychologii, rozwoju wewnętrznego i duchowości.

Autorka i współautorka (w tym z Wojciechem Eichelbergerem i Benedyktem Peczko) książek oraz kilkuset wywiadów z ludźmi kultury i sztuki, terapeutami różnych szkół psychologicznych i mistrzami duchowymi. Od lat związana z magazynem „Zwierciadło”. Interesuje się przekazami starych, mądrych wspólnot, szczególnie Indian Ameryki Północnej. W swojej pracy inspiruje się mitami, legendami i baśniami różnych tradycji i kultur.

– „Ludzie, z którymi rozmawiałam, mówili mi, że doświadczenie żegnania bliskich było dla nich najtrudniejsze, ale i najważniejsze. Dla wielu prawdziwie przebudzające do pełniejszego, szczęśliwszego życia. Rozmawiając o śmierci, przemijaniu, żałobie, oczywiście oswajałam także mój lęk przed śmiercią. Najbardziej poruszające były dla mnie rozmowy z ludźmi, którzy widząc, że ich bliscy chcą odejść nie rozpaczali, nie trzymali ich kurczowo przy życiu, a wręcz przeciwnie, mówili: „Możesz odejść, bo cię kocham. Jeśli czujesz, że już czas, idź; idź w swoją drogę, my tutaj damy sobie radę. To najwyższa forma miłości.” – Renata Arendt-Dziurdzikowska

„Możesz odejść, bo cię kocham” 
Renata Arendt-Dziurdzikowska
Wydawnictwo Zwierciadło

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony