Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Świat » Gene Cernan nie żyje

Gene Cernan nie żyje

Był to jedenasty oraz jak do tej pory ostatni z ludzi, który miał okazję stąpać po księżycu.

Z informacji NASA wynika, że Cernan zmarł dziś mając 82 lata. Urodził się 14 marca 1934 roku w Chicago, był komandorem United States Navy. Wziął udział w trzech lotach kosmicznych (programy Gemini 9A i Apollo 10 oraz 17). Sprawował funkcję pilota statku, modułu księżycowego oraz był dowódcą wszystkich misji.

Swoją karierę zaczynał od Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Z początku pracował na pokładzie USS „Saipan”, później przeszedł do szkolenia lotniczego w bazach lotniczych (Tennessee oraz Floryda). Przed przyjęciem do astronautów uzyskał status pilota lotnictwa morskiego, służył też w 26 i 112 eskadrze szturmowej (baza lotnicza Miramar, Kalifornia).

Przechodząc do najistotniejszego: jesienią 1963 roku został astronautą grupy NASA-3 (był to trzeci nabór NASA). Od grudnia 1965 zaczął zarządzać łącznością podczas misji statków kosmicznych Gemini 6A oraz Gemini 7. W styczniu 1966 roku został wyznaczony jako pilot do załogi dublerów misji Gemini 9. Po śmierci podstawowej załogi lotu w lutym Cernan oraz Thomas Stafford objęli te stanowiska.

Od 7 do 9 grudnia 1972 był uczestnikiem oraz dowódcą Apollo 17 – ostatniej wyprawy, która odbyła się w kierunku Srebrnego Globu. We wrześniu 1973 został asystentem dyrektora programu Apollo w Centrum Kosmicznym im. Johnsona. Swoją karierę zakończył w lipcu 1977.

Zdecydowanie będzie nam brakować tak wspaniałego człowieka!

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony