Jestes tutaj: Home » FILM » „Mazurek” – Julia Kolberger

„Mazurek” – Julia Kolberger

„Mazurek” powstał w roku 2013, jest to trzydziestominutowy film, który można obejrzeć na stronie Ninateka.pl. Reżyserem owej produkcji jest Julia Kolberger (córka Anny Romantowskiej oraz Krzysztofa Kolberga, w 2009 ukończyła studia na Wydziale Reżyserii w PWSFTviT w Łodzi).

Bohaterowie filmu to Urszula (w tej roli znakomita Kinga Preis), były mąż Uli (Paweł Królikowski) oraz jego nowa, młoda żona (Aleksandra Domańska), aktualny partner Uli (Roman Gancarczyk), córka Uli oraz jej byłego męża (Marta Juras – młoda, obiecująca aktorka znana z roli trzecioplanowej w serialu „Przepis na życie”) jak i chłopak dziewczyny starszy od niej o trzydzieści lat (Richard Berkeley).

Akcja filmu dzieje się podczas Wielkanocy kiedy to Urszula przygotowuje obiad na cześć narzeczonego córki. Od samego rana nie może spać i piecze świątecznego Mazurka. Z równowagi wytrąca ją były mąż z młodą ukochaną oraz podejrzenia co do zdrady obecnego partnera. Nie spodziewa się jednak, że jej córka ma trzydzieści lat starszego chłopaka! Jest on znanym profesorem na oksfordzkim uniwersytecie, w dodatku po rozwodzie i z córką w wieku jego dziewczyny. Całe śniadanie zamienia się w kolację z szeregiem negatywnych emocji, ponieważ Urszula nie ma zamiaru odpuścić i chce, aby zięć zostawił jej córkę.

„Mazurek” powstał przy pomocy Studia Munka, które umożliwia młodym filmowcom debiut fabularny do tego w profesjonalnych warunkach gdzie mogą przygotować się do pełnometrażowych produkcji oraz przyszłych debiutów kinowych. Jest to szansa dla młodych talentów na wykazanie się i możliwość wypowiedzenia się przez nich poprzez film na współczesne, ważne tematy. Studio Munka działa dla Stowarzyszenia Filmowców Polskich, ma na celu wspieranie młodych artystów i dalszą współpracę przy produkcji pełnometrażowych filmów. Jest to idealna szansa dla absolwentów świeżo kończących szkołę filmową jednocześnie uświadamia nas jak bardzo powinniśmy stawiać w tych czasach na osoby młode, ambitne i pełne pomysłów tak by móc dać im się wykazać.

„Mazurek” jako komediodramat przedstawiający zaburzone rodzinne relacje, doczekał się wielu nagród podczas krajowych oraz zagranicznych festiwali, przykładem jest tutaj „Bridging the Borders Award” (Los Angeles, 2013 rok) jak i Nagroda Specjalna w Konkursie Młodego Kina (38. Gdynia Film Festiwal – również rok 2013).

Według mnie jest to świetna produkcja, która pokazuje, że warto inwestować w młode talenty reżyserskie, powiem więcej: jest to nadzieja dla naszego współczesnego kina, które prezentuje coraz gorszy poziom. Wspomnieć warto również o znakomitej grze aktorskiej, moją faworytką jest zdecydowanie Kinga Preis, jedna z lepszych aktorek jaką kiedykolwiek polska scena mogła mieć. W każdym filmie jest naprawdę zjawiskowa i oddaje się swoim rolom równie wspaniale co w tej krótkometrażowej produkcji. Nastrój zdecydowanie uświadamiał nas o problemie zawartym w „Mazurku”, byliśmy w stanie zrozumieć matkę, która po swoim ciężkim życiu martwiła się o córkę i chciała dla niej jak najlepiej, niestety nie potrafiła tego odpowiednio okazać. Film zainteresuje wszystkich więc polecam go każdemu z osobna, warto wspierać początkujących i zdolnych reżyserów takich jak Julia Kolberger!

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony