Jestes tutaj: Home » slider » Szczodre Gody – święto Słowian

Szczodre Gody – święto Słowian

W szkole uczymy się o kulturze Greków, Rzymian, poznajemy inne wyznania religijne, ale ile tak naprawdę wiemy o rodzimej wierze przodków? Jakie ma lub powinna mieć dla nas znaczenie?

Szczodre Gody – nazwa święta, które obchodzone jest przez Rodzimowierców Słowiańskich od 24. do 30. grudnia rozpoczynające nowy rok, czczącego ojca wszystkiego i wszystkich – Roda jak i innych – Swaroga, Swarożycę oraz Mokoszę. Upamiętnia ono również przesilenie zimowe zaczynając się od Szczodrego Wieczoru. Każdy z narodów nazywa je inaczej: w Czechach i na Słowacji – Kraczun, w Rosji – Koljada (kolęda).

W czasach naszych przodków Nowy Rok miał miejsce na wiosnę, a w czasie Świąt Godowych przewidywano pogodę oraz ilość i jakość plonów, wróżba ta polegała na obserwacji pogody przez kolejne dwanaście dni. Każdy dzień symbolizował dany miesiąc. Sianko, które Chrześcijanie wykładają pod obrusem i które nawiązuje do stajenki Jezusa u Słowian symbolizowało przychylność losu na podstawie wyciągniętych przez nich słomek. To co z pewnością zostało zaczerpnięte od naszych przodków przez kościół to zwyczaj radosnego kolędowania związanego z powitaniem Nowego Roku. W ten wyjątkowy czas dzieci otrzymywały podarki – np. jabłka, orzechy lub szczodraki (placki w kształcie zwierząt). Nie zapominano również o zmarłych przodkach, na cześć których palono ogniska oraz wydawano huczne uczty.

A jak wyglądają obecne obchody naszych Rodzimowierców? W niektórych częściach Polski (np. na Śląsku) tworzy się tzw. „diducha” ze stogu żyta i stawia się go w kącie pomieszczenia, ozdabia (suszonymi owocami, orzechami) gdzie przechowywany zostaje aż do wiosny, bez niego ani rusz, można zapomnieć o zasiewach! Co jeszcze we współczesnym Bożym Narodzeniu zostało zaczerpnięte z tradycji pogańskiej? Z pewnością jest to udekorowana choinka, którą  u Słowian zastępuje gałązka drzewa iglastego powieszona chociażby pod sufitem.

Zastanawiam się z nieukrywaną ciekawością w jakim kierunku rozwinie się Polski Kościół Rodzimowierczy. Czy zyskają nowych członków? Składka na ziemię do obchodów świąt nadal trwa. Co będzie rezultatem – czas z pewnością pokaże.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony