Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Najlepsze książki o miłości

Najlepsze książki o miłości

Styczeń, już za miesiąc Walentynki, a razem z nimi miesiąc miłości. Co wybrać? Możliwości jest dużo, bo choć dla jednych miłość jest już tematem tak wyeksploatowanym, że omijają szerokim łukiem wszelkie romanse, pisarze nadal uwielbiają ten motyw, a nawet wydawać się może, że książki stają się bardziej interesujące dopiero wtedy, gdy przynajmniej gdzieś na dalekim planie iskrzy między dwojgiem bohaterów. Na pewno większość czytelników woli, gdy miłość pojawia się, nawet jeżeli jest mało widoczna. Wydawnictwo Psychoskok ma przyjemność przedstawienia kilku swoich pozycji, w których motyw miłości jest przedstawiony w sposób idealny.

Pierwszą książką w tej liście będzie „I obiecuję Ci miłość” Marty W. Staniszewskiej. Subtelna, naznaczona skrajnymi emocjami, i erotyzmem opowieść o prozie życia, i sile miłości. Główna bohaterka, 26 letnia Izabella jest przykładną żoną, która zgodnie z odebranym tradycyjnym wychowaniem posłusznie poddaje się woli męża. Konieczność podporządkowywania się ogranicza swobodę działania w każdym obszarze życia, i staje nie do zniesienia, ale przecież zasady moralne, którymi kieruje się Izabella podpowiadają jej, że nie jest to wystarczający powód, by się rozwieść. Jeszcze przed ślubem Izabela spędziła z Tomaszem naprawdę siedem dobrych lat, dlaczego więc po dwóch latach małżeństwa wszystko miałoby się zmienić? Nadzieja na odmianę losu nakazuje Izabelli trwać w toksycznej relacji, podobnież jak stare zasady. Czy z tej sytuacji nie ma wyjścia? Wszystko się zmieni, gdy w jej życiu pojawi się Wincent. Ukochany z przed lat, i przyjaciel jej męża, z którym otworzy klub w Warszawie. Współpraca może okazać się owocna, ale to Izabellę Wincent ma nauczyć zajmować się klubem… Czy uczucie, które przed laty łączyło Izabelę i Wincenta to definitywna przeszłość? Czy Tomasz zasługuje, by trwać przy jego boku? Na te i wiele innych pytań, które pojawią się w trakcie czytania odpowiedź znajdziemy pozwalając się porwać lekturze książki „I obiecuję ci miłość”.

Następni na liście są „Zagubieni w miłości”. Książka zawiera dwa opowiadania: „Sanatorium. Życie za kulisami” oraz „W okowach uczuć”. Łączy je jedna klamra, którą jest MIŁOŚĆ do drugiego człowieka. Uczucie, które daje wielką radość, szczęście i siłę, ale które niepielęgnowane i nieutrwalane może przynieść cierpienie i ból. Wymaga ono poświęcenia.

Pierwsze z nich opowiada o Jacku Lange, pracowniku banku, kawalerze i samotniku, żyjącym w swoim bezpiecznym otoczeniu. Nie był zachwycony koniecznością wyjazdu do sanatorium. Nie lubił opuszczać swojego domu oraz „małego piekiełka” – tak nazywał swoje miejsce pracy. Łagodny i uprzejmy mężczyzna po czterdziestce, cierpliwie czekający na swoją miłość. Tak pokrótce można opisać głównego bohatera książki „Zagubieni w miłości” autorstwa Jana Korzeniowskiego. Jacek pojawia się w sanatorium, zniesmaczony sytuacją już pierwszego dnia staje się obiektem zainteresowań jednej z kuracjuszek, pani Lucynki, kobiety dojrzałej, bezpośredniej i dość nachalnej, której odpowiada sanatoryjny klimat. Mimo, iż Jacek stara się unikać Lucynki, ona nie ma zamiaru wypuścić z rąk takiego kąska. Jednak los bywa przewrotny i krzyżuje losy naszego bohatera z piękną, dwudziestosześcioletnią kuracjuszką Moniką, Jacek zakochuje się i robi wszystko, aby zaimponować Monice. Pierwszy raz w życiu jest tak oczarowany – tak, oczarowany to idealne określenie. Czy uda mu się zdobyć serce pięknej, młodej dziewczyny? Czy akt odwagi w sytuacji bardzo niebezpiecznej wywrze wrażenie na dziewczynie? Czy Lange wyrwie się ze szponów oszalałej z zazdrości pani Lucyny? Jak potoczą się losy naszych bohaterów?

Drugie opowiadanie to historia dziewczyny, której życie nie było usłane różami. Sydney – sześcioletniej dziewczynce wali się świat, rodzice rozstają się, matka wpada w depresję, trafia do szpitala psychiatrycznego, ojciec układa sobie życie na nowo – wysyła dziewczynkę do Polski pod opiekę jej ciotki, Laury. Mimo ogromnej miłości, którą dziecko otrzymuje od ciotki, trudne dzieciństwo odcisnęło piętno… Będąc już nastolatką bohaterka zakochuje się w Darku, niestety nieszczęśliwie – śledząc jej losy, czytelnik nie zdaje sobie nawet sprawy, jak bardzo. Młoda kobieta ucieka od ciotki, w pogoni za swoją toksyczną miłością trafia do Francji, a stamtąd do Londynu, pozbawiona środków do życia, chwyta się jakiejkolwiek pracy. Zakochuje się po raz wtóry, tym razem w Hindusie. Niestety nie jest jej dane, aby zaznać prawdziwego, spokojnego uczucia. Przez zupełny przypadek spotyka swojego pierwszego chłopaka, Darka. Nie zdając sobie sprawy, że chłopak stoczył się na dno, pozwala mu się ponownie omotać. Ma nadzieję, że uda się jej mu pomóc, jednak trafia do meliny, do najgorszego miejsca, jakie można sobie wyobrazić, doświadcza przemocy, podstępu… Traci pracę, przyjaciół, pieniądze… Nie widzi już nadziei na powrót do normalnego życia, jednak okrutny los bywa też łaskawy i pojawia się światełko w tunelu…

Z racji tego, że temat miłości jest bardzo bliski kobietom, to polecamy przeczytać także artykuł o najlepszych książkach, które powinny trafić w gusta większości kobiet. http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/najlepsze-ksiazki-dla-kobiet-wydawnictwa-psychoskok/ Znajdziecie tam także artykuły o najlepszych książkach na urlop czy książek dla mężczyzn.

Czy podstawą dobrej książki dla kobiet musi być gorąca miłosna historia? Otóż nie. Ewelina Rubinstein pokazuje w swojej książce „Nina, historia prawdziwa”, że dobra literatura kobieca może opierać się na przypadkowym seksie i zagadkach. „Nina, historia prawdziwa” to wciągająca opowieść o młodym wykładowcy prawa, który odbywając staż w Moguncji i wykładając na Uniwersytecie Johanna Gutenberga, pewnego dnia zostaje odwiedzony przez tajemniczego gościa nazwiskiem Schneider. Mężczyzna pozostawia mu tajemniczy wpis w książce, który jest wiadomością od nieznanej mu kobiety imieniem Nina. Daniel postanawia odszukać kobietę. Kiedy dowiaduje się, że jest ona prostytutką, płaci jej za seks i przeżywa niezwykłe uniesienie w jej ramionach. Obsesyjne myślenie o Ninie sprawia, że nie jest w stanie się na niczym skupić. Ponowna możliwość spotkania nadarza się, kiedy Daniel przebywa na stażu w Paryżu. Znów spotyka tajemniczego starca, który przekazuje mu wiadomość od Niny. Zarówno kobieta, jak i dziwny wpis w jego książce, znów nie dają mu spokoju. Wraz z grupą znajomych postanawia rozwikłać zagadkę. Wróciwszy do Polski, udają się do Wolsztyna, gdzie przy pomocy historyka i przewodnika Witolda i kościelnego trafiają na trop. Czy okaże się słuszny? Co kryje w sobie tajemnicze zdanie wpisane na kartach „Nędzników”? Tego dowiedzcie się sami.

Żeby zrozumieć postawę życiową i wynikające z niej decyzje bohaterki powieści „Nie wchodź w moją ciszę” należałoby na początku przypomnieć, co to jest pracoholizm. Możemy powiedzieć, że jest to  uzależnienie od wykonywanej pracy, które skutkuje zburzeniem życia rodzinnego, towarzyskiego itp. Pracoholikami są najczęściej osoby pilne, perfekcyjne, ale i niepewne siebie, niedowartościowane, bojące się otoczenia, nieśmiałe. Często są to ludzie ambitni, którzy lubią konkurować z innymi i wygrywać. Często stawiają sobie duże wymagania, a ich głównym celem, do którego uporczywie dążą, jest sukces i uznanie społeczne. Ucieczka w pracę jest dla nich kompensowaniem sobie negatywnej samooceny i sposobem udowadniania własnej wartości (za portalem abczdrowie.pl).

Mniej więcej taką osobą jest Maja. Od przytoczonego opisu pracoholika różni ją tylko to, że jest kobietą bez kompleksów. Gdy ją poznajemy, Maja jest pewna siebie, zimna, traktująca cały świat zewnętrzny jako szczeble prowadzące na szczyt kariery, a mężczyzn jako dostawców seksualnej przyjemności. Wszystko zacznie się zmieniać, gdy Maja pozna Adama i po raz pierwszy w życiu poczuje, że jest zakochana. Pełen namiętności romans przerodzi się w trudną, ale jednak miłość.

Jednak ta pozycja nie jest typowym romansem, ponieważ równolegle do „miłosnej” historii, posiadamy wgląd na różne oszustwa biznesowe, bezkarność osób mających wpływy w świecie polityki i gospodarki oraz wielki dramat głównej bohaterki.

Wydawnictwo Psychoskok (http://www.psychoskok.pl) zaprasza do zapoznania się z innymi książkami oraz artykułami na ich stronie.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony