Jestes tutaj: Home » SPORT » Lech Poznań opublikował audyt finansowy

Lech Poznań opublikował audyt finansowy

Poznaniacy i Wielkopolanie wielokrotnie w historii byli pionierami i prekursorami zdarzeń o charakterze społecznym, historycznym, kulturowym czy też ekonomicznym. W trend ten doskonale wpisał się Lech Poznań, który opublikował jako pierwszy w naszym kraju audyt finansowy dotyczący działalności klubu piłkarskiego za lata 2013-2015.

Audyt finansowy przedstawia dane finansowe Kolejorza za kolejne 3 lata kalendarzowe, począwszy od roku 2013. Zawiera tym samym informacje m.in. o przychodach i kosztach klubu, transferach, zobowiązaniach, jasno ilustruje wszystkie transakcje z jednostkami powiązanymi, takimi jak. Marcelin Management sp. z o.o., Amica Wronki S.A., a także sponsorem Lecha – Amica Handel i Marketing. Z jego lektury każdy dowie się na czym i ile klub zarobił w 3 ostatnich latach, na co i ile wydaje, jakie są koszty utrzymania zespołu, ile wydaje na pensje dla sztabu szkoleniowego czy innych pracowników, ile zarabia na biletach, ile na transferach czy też ile pieniędzy wydał na zakup nowych graczy. Za przeprowadzenie audytu odpowiedzialny był biegły rewident Magdalena Jeske rekomendowana przez Stowarzyszenie Kibiców Lecha Poznań. To właśnie Stowarzyszenie „Wiara Lecha” wysunęło pomysł publikacji wszystkich danych jak również samo przez kilka miesięcy zbierało pytania najbardziej nurtujące samych kibiców. Pozwoliło to otworzyć szerokie pole do dyskusji na temat uwarunkowań rozwoju klubu w poprzednich latach, ale dać także impuls do działań związanych z przyszłością. Poznański klub tą publikacją, która co należy podkreślić wydana została w bardzo przystępnej formie dzięki czemu wszystkie przytoczone dane są bardzo czytelne i przejrzyste, deklaruje otwartość i niejako wyznacza nowe standardy funkcjonowania klubu w XXI wieku przynajmniej jeśli chodzi o nasze polskie realia. W zamyśle pomysłodawców publikacji audytu było budowanie coraz większego zaufania na linii kibic-klub. „Zdecydowana większość z zagadnień w raporcie przewija się od lat w publicznej dyskusji o Lechu. Relacje inwestorskie, struktura wydatków klubu, wydatki na wynagrodzenia, zobowiązania czy wreszcie saldo działalności transferowej to obszary, które kibiców muszą interesować, bo stanowią sedno zarządzania finansami klubu piłkarskiego” – tłumaczył podczas specjalnie na tę okazję zwołanej konferencji prasowej dyrektor finansowy Lecha, Tomasz Kacprzycki.

Lech nie uniknął odpowiedzi na żadne przygotowane przez SKLP pytanie. Stąd można dowiedzieć się niemal wszystkiego o zarobkach kadry menedżerskiej, sztabu szkoleniowego, piłkarzy. Rozłożona na czynniki pierwsze jest struktura przychodów i wydatków.Wynika z niej, że budżet udało się zbilansować dzięki sprzedaży zawodników (2013 i 2014) oraz grze w fazie grupowej Ligi Europy (2015). Na pytanie jednego z dziennikarzy co się stanie jeśli nie uda się zrealizować żadnego z tych celów włodarze Lecha bez zastanowienia odpowiedzieli że klub może wpaść w poważne kłopoty .Jako przykład podano obecny rok w którym klub nie występował w europejskich pucharach i tylko sprzedaż Karola Linettego pozwoliła mu na zbilansowanie finansów.

Nie brakuje też wielu danych dotyczących transferów. Ile Kolejorz na nie wydaje, ile zarabia, ile płaci za przedłużenia kontraktów itd. Najciekawszy wydaje się jednak wątek dotyczący zobowiązań, jakie ma Lech.”Nie długów!” – podkresla prezes Klimczak. „Każdy z Polaków ma jakieś zobowiązania: raty za samochód, telefon, kredyt itd. Tak samo jest oczywiście w przypadku klubu piłkarskiego. Mówimy jednak o zobowiązaniach a nie długach”.

Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych zestawień i liczb które można znaleźć w audycie:

Struktura głównych przychodów klubu:

                                                      2013                     2014                2015

Bilety i karnety                             25%                        19%                    20%
Karnety i bilety VIP                     2%                         2%                       5%
Loże                                                6%                          7%                       8%
Reklamy                                       27%                       27%                      23%
Prawa telewizyjne                      26%                         30%                  28%
Handel                                          14%                         14%                  16%

Przychody z biletów:

                                                                             2013                          2014                    2015

Bilety i karnety Ekstraklasa                               9 265 369                    7 237 194            9 759581
Bilety Puchar Polski                                                                                   181 685             1 273165
Bilety europejskie puchary                                489 965                       584 000             3 476927
Sprzedaż biletów w przychodach ogółem       12.6%                           12.2%                 18.3%

37,7% – 2013r. 43.8% – 2014r. 43.3% – 2015 r. koszty podstawowe na pierwszą drużynę.
1.7-1.8%  koszt wynagrodzenia kadry zarządzającej Lecha Poznań w zestawieniu wszystkich kosztów klubu.

Utrzymanie obiektów sportowych w Poznaniu 2013r. – 6.7%, 2014r. – 6.7%, 2015r. – 2015r.
Wydatki klubu na nabycie nowych piłkarzy lub przedłużenie umów:

2013r. 3.55 mln. 2014r. 2,53 mln. 2015r. 10.63 mln.

Więcej zobowiązań długoterminowych

Gdy spojrzymy tylko na liczby, to faktycznie można się przerazić. W 2013 roku te zobowiązania wynosiły prawie 41 milionów złotych, 12 miesięcy później wzrosły do 46 mln, a w grudniu 2015 – spadły do 40,37 mln. Ile będzie na koniec 2016 r.? – Około trzy miliony mniej – szacuje Kacprzycki. Mimo takiego wyniku, Lech zbiera pochwały od komisji licencyjnej. Chodzi bowiem o to, że nie ma tak wielkich długów wobec organów PZPN, czyli klubów, piłkarzy, trenerów itd.

– Gdy patrzymy na podobny bilans klubów angielskich czy hiszpańskich, to ten wskaźnik zadłużenia jest przerażająco wyższy. Z kolei w Bundeslidze dużo lepszy niż u nas. Dług zawsze trzeba odnosić do przychodów. W przypadku publicznego długu wyznacza się progi ostrożnościowe 55, 60 procent w relacji do PKB. U nas natomiast oscyluje to w granicach 50-55 proc. Chcemy doprowadzić do tego, żeby było 20-25 proc. – opowiada dyrektor finansowy Lecha.

Co ważne, zmieniła się struktura zobowiązań. Proporcje tych długoterminowych do krótkoterminowych wynosiły w 2013 roku 21:79, teraz to natomiast już tylko 44:56. – To ważne w kwestii naszej płynności finansowej – mówi prezes Klimczak. – Na pewno nie grozi nam żadna katastrofa finansowa. Kibice patrząc na ten audyt mogą być spokojni, że nie grozi nam katastrofa, jaka spotkała Widzew czy Polonię Warszawa –

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony