Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Instrukcja korzystania z własnej głowy

Instrukcja korzystania z własnej głowy

(fot. materiały prasowe)Każdy, kto chciałby dowiedzieć się, co leży w granicach jego możliwości, jak osiągnąć więcej dzięki zmianie sposobu myślenia i jak konstruować własny porządek w codziennym chaosie – bez wątpienia powinien sięgnąć po książkę „Głowa. Instrukcja użytkowania” autorstwa Czesława Bieleckiego, opublikowaną przez Wydawnictwo Zwierciadło.

Czesław Bielecki czerpiąc z własnych doświadczeń, wypracowanych w zawodzie architekta, uczy efektywnego łączenia dwóch ważnych funkcji naszego umysłu: myślenia i działania. Powinniśmy bowiem nauczyć się związku między nimi i związek ten pracowicie pielęgnować.

– „Zastanawiając się, kim możesz być, musisz przyjąć perspektywę życia, z całą jego nieprzewidywalnością, patrzeć z perspektywy lat, a nie tygodni czy dni. Dopiero czas pokazuje, że o saldzie życia decyduje nasz charakter. Można go określić bardzo wcześnie. Jeśli nie umie tego sam zainteresowany, to z pewnością widzi go otoczenie. Rzadko jednak przyjmujemy oczywiste fakty do wiadomości, choć przysłowie mówi: „Gdy trzech po kolei mówi ci, że jesteś pijany, nie kłóć się – idź spać!”.

Oto minimalistyczna porada życiowa. Nie próbuj być kimś, kim na pewno nie możesz być.

To tylko przykładowy cytat, jakże trafny, błyskotliwy i życiowy.

Treść drugiego, poszerzonego wydania książki stanowi swoisty drogowskaz dla poszukujących własnego Ja. „Głowa” to pozycja wydawnicza, od której nie można oderwać się już po kilku pierwszych zdaniach. Książka zmusza nie tylko do refleksji, ale do interakcji z autorem, swoistej wiwisekcji, gdyż ćwiczenia umieszczone na końcu każdego rozdziału mobilizują czytelnika do myślenia, które może, a nawet powinno przeistoczyć się w działanie. Akcja – reakcja. Prosty, powtarzalny mechanizm…

Czy ta książka aspiruje do tego, by nazwać ją przewodnikiem na życie? Nie. Prowokuje jednak do tego, by zastanowić się nad życiowymi wyborami i raz jeszcze je przemyśleć. I nie po to, by żałować wyborów podjętych. Po to, by drugi raz błędów nie popełnić.

Dodatkowym atutem książki jest przyjemność obcowania z rysunkami światowej sławy grafika, Janusza Kapusty, które stanowią artystyczny, unikalny komentarz do treści. Rysunki pomagają czytelnikowi w ćwiczeniach intelektualnych już na etapie czytania każdego z rozdziałów.

To książka dla każdego, komu zależy na rzeczywistych, a nie jedynie pozornych efektach działania.

O autorze:
Czesław Bielecki – architekt, pisarz, polityk. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony