Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Niech wam książka lekką będzie

Niech wam książka lekką będzie

(fot. materiały prasowe)Szkoła powoli zaczyna dawać o sobie znać, co odczuwają szczególnie uczniowie klas trzecich zarówno gimnazjum jak i liceum. Nauczyciele języka polskiego zaczynają już zadawać do przeczytania pierwsze lektury. Niestety, w bibliotekach jest ich ograniczona ilość.

Kiedy w szkole na jednym poziomie edukacyjnym jest kilka klas, a nauczyciel jeden, zazwyczaj trzeba się z nim dogadywać, które książki uczniowie mają przeczytać najpierw. Trzeba to dokładnie zaplanować, by każda klasa w danym czasie omawiała co innego. Wtedy dla większości powinno wystarczyć egzemplarzy lektur w szkolnej bibliotece, a nawet jeśli nie, są jeszcze biblioteki publiczne, poza placówkami edukacyjnymi. Problemem często jest też spora objętość książek. Umówmy się, komu chce się codziennie nosić ze sobą Lalkę czy Potop? Oba te problemy rozwiązuje popularna dość platforma wolnelektury.pl.

Ze strony tej można darmowo i legalnie pobrać lektury szkolne w kilku formatach, jak .mobi, .pdf, są więc przystosowane do czytania zarówno na komputerze, jak i na czytnikach typu Kindle. Można oczywiście też czytać on-line. Niektóre utwory dostępne są też jako audiobooki, gdyby ktoś miał dużą awersję do liter (czasem słuchanie lektora pomaga też śledzić wzrokiem tekst przy szczególnie nudnych, ciągnących się jak flaki z olejem fragmentach). Dla osób z nadmiarem gotówki i chorobami kręgosłupa polecam czytniki – łatwiej wyjąć w autobusie, zajmują mniej miejsca w torbie i są lżejsze niż tradycyjne książki. Problemem może być tylko konieczny dostęp do Internetu, ale w XXI wieku powinna być jakakolwiek możliwość skorzystania z niego. Ostatecznie przecież biblioteki mają jakiś zapas tradycyjnych, papierowych wydań sonetów krymskich Mickiewicza.

Miłego czytania!

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony