Jestes tutaj: Home » FILM » Katastrof ciąg dalszy

Katastrof ciąg dalszy

(fot. materiały prasowe)W lipcu na ekrany kin weszła piąta część opowieści o przygodach najdziwniejszego stada w dziejach prehistorii. Czy uda mu się przetrwać kolejny kataklizm, który powinien już dawno doprowadzić do ich wyginięcia?

Epoka Lodowcowa to klasyka filmów animowanych. Niestety, wielu uważa, że kolejne części dorabiane są na siłę, w dodatku niechronologicznie. Czas akcji pierwszej części datuje się na okres zlodowacenia, jak najbardziej poprawnie. Już wtedy żyli ludzie, jednocześnie z mamutami, tygrysami szablozębnymi i leniwcami naziemnymi. W drugiej części zlodowacenie ustępuje, z niewiadomych przyczyn nie pojawia się wzmianka o ludziach, choć faktycznie nie są oni istotni dla historii. W dalszych odsłonach historii mamy ponownie problem z nagłym ociepleniem klimatu, co jest bzdurą, bo proces ten był na tyle powolny, by doprowadzić do powstania wielu jezior polodowcowych na północy Europy. Pomijając ten aspekt, można wprowadzić w błąd szczególnie młodego odbiorcę, nieznającego dobrze historii naszej planety, dwoma dość istotnymi „szczegółami”. Po pierwsze – dinozaury wyginęły na długo przed epoką lodowcową. Po drugie – zabiły je prawdopodobnie warunki panujące na Ziemi po uderzeniu w nią wielkiego meteorytu, który, jeśli dobrze zrozumiałam, dopiero zaistnieje w piątej części filmu, doprowadzając do zlodowacenia, bądź też nie. O bytności ludzi nawet nie wspominam, to tylko bajka. Tak czy inaczej można śmiało poddawać w wątpliwość jakość wiedzy historycznej twórców.

Stado, które pierwotnie liczyło mamuta, tygrysa szablozębnego i leniwca, powiększyło się o kolejne dwa mamuty, leniwca, dwa oposy dużego, białego kotowatego, którego nazwy gatunkowej nie pomnę i Bucky’ego, który przypomina rudą fretkę. Generalnie rzecz ujmując pierwsza część była genialna, postacie skomplikowane, a historycznie mniej więcej wszystko się zgadzało. Odnoszę wrażenie, że później zostało to wszystko spłycone, choć problemy społeczne, które przeżywają bohaterowie są bardzo prawdopodobne i dobrze, że się pojawiają. Nie mam pojęcia jaka pod względem jakościowym będzie następna część, ale pozostaję otwarta na rozwiązania fabularne. Jest też pytanie, które zadają sobie widzowie z całego świata. Czy wiewiórka Scrat wreszcie nauczy się pilnować orzeszka?

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony