Jestes tutaj: Home » slider » Top temat najbliższych miesięcy, czyli krótko o Brexicie

Top temat najbliższych miesięcy, czyli krótko o Brexicie

(fot. materiały prasowe)Wielu z nas zapewne zamyka się na populistycznym wymiarze ostatnich wydarzeń, co może prowadzić do niebezpiecznych przejawów nacjonalizmu. Tak, Polska dla Polaków, Anglia dla Anglików, ale co z jednością i pokojem w Europie, które budowaliśmy przez tyle pokoleń? Trudno się przyznać, ale referendum będące z początku jedynie elementem gry politycznej Davida Camerona może okazać się nie tyle kamieniem milowym, co solą w oku Europejczyków.

Skąd właściwie wzięła się inicjatywa referendum? Jak wspomniane zostało wcześniej, był to element kampanii wyborczej Partii Konserwatywnej. W zeszłorocznych wyborach losy ugrupowania wydawały się przesądzone, naciskani przez eurosceptyków poplecznicy Davida Camerona zapowiedzieli więc, że jeżeli utrzymają się u władzy, zostanie przeprowadzone referendum o wyjściu Zjednoczonego Królestwa z Unii. Można to nazwać iście desperackim zagraniem.

Z początku sondażownie przedstawiały takie wyniki, które nie budziły niepokoju. Z tego względu antyeuropejscy członkowie przeciwnej konserwatystom Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa spodziewali się porażki. A jednak. Przy niesamowitej frekwencji za opuszczeniem Wspólnoty opowiedziało się aż 60% Brytyjczyków. Jednakże referendum nie zostało przegłosowane w każdej z części Królestwa. Irlandia Północna i Szkocja rozważają pozostanie w strukturach UE, co w konsekwencji może skutkować rozpadem Wielkiej Brytanii.

Dane dowodzą, że za opuszczeniem Unii opowiadali się głównie mieszkańcy prowincji, zmęczeni dominacją Londynu w decydowaniu o sprawach politycznych i społecznych. Nieświadomi wielu, między innymi gospodarczych konsekwencji, obywatele po części sugerowali się populistycznymi manewrami brytyjskiej prasy – dwa największe czasopisma w kraju, The Sun oraz Daily Mail opiewały zdecydowanie stanowisko eurosceptyczne. W Brytyjczykach obudziła się chęć niezależności, nostalgia za dawnym statusem imperium.

Nie zagłębiając się w negatywne wyniki, których wiele przyniesie to historyczne wydarzenie zarówno dla mieszkańców Wysp, jak i całej Europy, warto zauważyć jedną, dosyć poważną rzecz. W krajach europejskich pojawiają się takie zjawiska jak nienawiść do obcych, duma i pycha narodowa, mylone z patriotyzmem. Ostatnimi czasy podchodziliśmy do tego z przymrużeniem oka, ale sytuacja w Wielkiej Brytanii powinna dać do myślenia. Oby nie sprawdziło się słynne porzekadło, że „historia lubi się powtarzać”.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony