Jestes tutaj: Home » MUZYKA » Islandczycy podbijają nie tylko Euro

Islandczycy podbijają nie tylko Euro

(fot. materiały prasowe)Przy okazji czytania o kraju położonym na atlantyckiej wyspie, natknąć się można nie tylko na informację o głośnym zwycięstwie nad Anglikami w tegorocznych mistrzostwach Europy w piłce nożnej. Triumfy, choć nie tak spektakularnie rozgłoszone, święci rockowy zespół KALEO, złożony z rodowitych Islandczyków.

Zespół powstał już w 2012 roku, teraz zaś wydał nową płytę pod tytułem „A/B”, z której utwory usłyszeć można coraz częściej w polskich radiostacjach. Poprzednia pozycja autorstwa czterech muzyków wydana została w roku 2013 i pokryła się zlotem, a na islandzkim koncercie zespołu w tym samym roku pojawiło się 40 tysięcy osób. Nic nadzwyczajnego? Może i nie, gdyby nie fakt, iż cała populacja ich kraju wynosi niewiele ponad… 320 tysięcy mieszkańców.

Słuchając utworów z debiutanckiej płyty grupy można dać się porwać ich niesamowitemu stylowi. Nieuniknione są zazwyczaj skojarzenia z innymi formacjami, jest ich jednak w tym przypadku tak wiele, że w pewnym momencie trudno je wyłapać, co sprawia, iż zespół tworzy swoją własną, charakterystyczną manierę. Idealnie sprawdza się wokal Jökulla Júlíussona, który potrafi zarówno brzmieć agresywnie niczym stary wyjadacz na rockowej scenie, jak i spokojnie, romantycznie i sentymentalnie, śpiewając wzruszającą balladę. Aby dostrzec ten kontrast, warto posłuchać utworu promującego nowy album, pod tytułem „No Good” bardzo przypominającego twórczość energicznego Jacka White’a. Wielkim szokiem może okazać się wtedy zapoznanie z jedynym na płycie utworem w rodowitym języku artystów, „Vor í Vaglaskógi”, którego niesamowity klimat i oryginalność pozwolą nam się przenieść w nordyckie rejony.

Jest to zatem zespół wart poznania i ewidentnie mający wielki potencjał na scenie muzycznej. Póki co najbliższy nam koncert odbywa się 26 listopada w Niemczech. Kto wie, może i nasi rodacy zechcą usłyszeć grupę KALEO na żywo.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony