Jestes tutaj: Home » MUZYKA » Największe skandale i polscy artyści na Eurowizji

Największe skandale i polscy artyści na Eurowizji

(fot. materiały prasowe)Konkurs Piosenki Eurowizji po raz pierwszy został zorganizowany w szwajcarskim Lugano, które gościło przedstawicieli tylko 7 krajów, prezentujących po 2 utwory muzyczne.

Historia i zasady Eurowizji
Eurowizja jest najdłużej organizowanym i transmitowanym konkursem muzycznym, wpisanym do księgi rekordów Guinnessa. Europejska Unia Nadawców zrzesza telewizje publiczne europejskich krajów, które mogą wystawiać do konkursu swoich reprezentantów. Nie obowiązują ograniczenia co do gatunków muzycznych, a utwory muszą być krótsze niż 3 minuty. Obecnie do ścisłego finału przechodzi 10 wykonawców z półfinału. Największy wkład w rozwój festiwalu ma Wielka Piątka – kraje, których udział jest w związku z tym zapewniony na stałe: Wielka Brytania, Włochy, Niemcy, Francja i Hiszpania. Wpływ na wyniki mają po równo telewidzowie, jak i eksperckie komisje w studiach telewizyjnych. Kraj, który zwycięża organizuje Konkurs Eurowizji w następnym roku.

Reprezentanci Polski
Do tej pory reprezentant Polski nigdy nie wygrał Konkursu Eurowizji, mimo 15 lat startów. Najbliżej była Edyta Górniak, której przebojowy utwór „To nie ja” zajął w 1994 roku drugie miejsce i otrzymał 166 punktów i maksymalne noty od Francji, Wielkiej Brytanii, Austrii, Litwy i Estonii. Dzięki występowi piosenkarki jej kariera nabrała tempa. Po debiucie Polski w konkursie było niestety tylko gorzej. W 2003 roku po pierwszych narodowych preselekcjach do startowania w Eurowizji wybrano zespół Ich Troje, który ukończył konkurs na 7. miejscu i ponownie wystąpił 3 lata później. Trzeci najlepszy wynik reprezentanta Polski w Konkursie Eurowizji zanotowano w 1997 roku. Anna Maria Jopek wykonała wtedy żywiołowy utwór z kontuzją nogi i zajęła 11 miejsce. Po powrocie do kraju szybko zgłosiła się wytwórnia płytowa, która wydała jej debiutancki krążek. W 2001 roku wokalista z naszego kraju po raz pierwszy zaprezentował utwór anglojęzyczny, Piasek zajął 20. miejsce. Jak będzie w tym roku? Czy Michał Szpak z utworem „Color of Your Life” ma szansę na wygraną? W Party.pl przeczytać można, że Michał Szpak ma pewne obawy – podczas II półfinału wystąpić ma z numerem 2, który nie przyniósł szczęścia jeszcze żadnemu wykonawcy Eurowizji.

Najgłośniejsze sukcesy i kontrowersje
W 1981 roku piosenkarze angielskiego zespołu zdarli na scenie spódnice ze swoich koleżanek. I wygrali! W 1998 roku na scenie wystąpiła Izraelka po zmianie płci – Dana International.

W 2013 roku alarm podniosła Rosja, która przyznała reprezentantowi Azerbejdżanu 12 punktów, a nie otrzymała żadnego. Uznano to za pomyłkę organizatorów Eurowizji, która źle wpłynie na relacje obu krajów. Podczas tej samej edycji, fińska piosenkarka pocałowała w usta tancerkę w geście protestu przeciw zakazowi zawierania małżeństw homoseksualnych w Finlandii, a prowadząca konkurs ogłosiła zwycięstwo Danii przed ostatecznym podsumowaniem głosów,

Rok po występie Donatana i Cleo (o mocno erotycznym charakterze) okazało się, że podsumowanie głosów dało im tylko 14. miejsce, a według samej publiczności powinni otrzymać 5. pozycję,

Rok 2014 to czas kontrowersyjnego występu austriackiej drag queen z brodą – Konchity Wurst, która zyskała międzynarodową sławę.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony