Jestes tutaj: Home » TEATR » Newsy » Zrekonstruowana wersja „Naszej klasy” dostępna na DVD

Zrekonstruowana wersja „Naszej klasy” dostępna na DVD

(fot. materiały prasowe)Jeden z najsłynniejszych spektakli Tadeusza Kantora – „Umarła klasa” został poddany rekonstrukcji cyfrowej. Premiera płyty odbyła się w 101 rocznicę urodzin Kantora – 6 kwietnia.

Legendarne już dziś przedstawienie Tadeusza Kantora – „Umarła klasa” po raz pierwszy było wystawione w 1975 roku w krakowskiej galerii Krzysztofory. Reżyser odniósł się w nim do ofiar wojen z XX wieku. W spektaklu odwoływano się do tekstów Witkacego, Gombrowicza i  Schulza. Przedstawienie spotkało się z bardzo pozytywnym przyjęciem na całym świecie, amerykański „Newsweek” uznał „Naszą klasę” za najwybitniejsze dzieło teatralne na świecie. Ogromny sukces przedstawienia Kantora spowodował iż spektakl był aż trzykrotnie rejestrowany. Jednym z twórców, który sfilmował „Umarłą klasę” był Andrzej Wajda. To właśnie jego rejestracja doczekała się rekonstrukcji cyfrowej. Dzięki temu obraz sprzed 40 lat wciąż pozwala odtworzyć legendarne przedstawienie Kantora.

Spektakl „Umarła klasa” należy do ostatniego nurtu w twórczości Tadeusza Kantora, nazywanego nurtem Teatru Śmierci. Prócz spektaklu z 1975 roku, do nurtu tego należą przedstawienia „Wielopole, Wielopole”, „Niech sczezną artyści”, „Nigdy już tu nie powrócę” oraz ostatnie dzieło Kantora „Dziś są moje urodziny”, którego premiera odbyła się już po śmierci reżysera.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony