Jestes tutaj: Home » slider » Mecz marzeń na Narodowym. Lech – Legia w finale Pucharu Polski

Mecz marzeń na Narodowym. Lech – Legia w finale Pucharu Polski

(www.kswzpn.pl)Zgodnie z przewidywaniami w finale Pucharu Polski spotkają się dwie najlepsze klubowe drużyny w naszym kraju. W rewanżowych meczach półfinałowych mistrz Polski obronił jednobramkową zaliczkę z Poznania i zremisował z Zagłębiem Sosnowiec 1:1. Natomiast warszawska Legia drugi raz nie dała szans Zawiszy Bydgoszcz wygrywając 2:1.

Zdecydowanie większe problemy z wywalczeniem awansu do decydującej potyczki miał Lech. Zdziesiątkowani kontuzjami poznaniacy w ostatnim czasie nie zachwycają swoją grą, notując w lidze dwie porażki z rzędu. Jednak w PP drużyna prowadzona przez Jana Urbana spisywała się bardzo solidnie, nie tracąc do rewanżowego spotkania nawet gola. Z kolei po przegranej 1:0 w Poznaniu, pierwszoligowiec z Sosnowca (drużyna Zagłębią jest beniaminkiem rozgrywek) chciał koniecznie popsuć szyki faworytom i pokusić się o piąty w historii klubu awans do finałowej rozgrywki. Pierwsze 15 minut zwiastowało niesamowite emocje, gospodarze nie schodzili z połowy Lecha, który miał ogromne problemy z zatrzymaniem rozpędzonych sosnowiczan. Po kwadransie mecz się jednak wyrównał, a poznaniacy zaczęli szanować piłkę i kontrolować wydarzenia na boisku, na którym poza walką, nieustępliwością i faulami nie wiele się działo. Podobny przebieg miała druga odsłona, którą podopieczni Artura Derbina rozpoczęli z animuszem, by po kilku minutach oddać całkowicie inicjatywę Kolejorzowi. W 62 minucie na boisku pojawił się powracający po kontuzji żeber Karol Linetty, a kilka jego zagrań zwiastowało większe zagrożenie pod bramką Zagłębia. W 70 minucie dokładne prostopadłe podanie od Linettego trafiło do Macieja Gajosa, a ten z zimną krwią zdobył pierwszego gola w tym meczu. Bramka ta na dobrą sprawę zabiła to spotkanie, gdyż gospodarze by myśleć o promocji do finału potrzebowali trzech goli. Udało się zdobyć jednego, gdy po pięknej akcji Burica w 82 minucie pokonał Paluchowski. Zagłębię w dwumeczu postawiło się Lechowi, ale doświadczenie i skuteczność poznaniaków okazała się decydująca i to oni wywalczyli zasłużony awans do finału.

W drugiej parze wszystko wyjaśniło się już w pierwszym spotkaniu, gdzie legioniści na własnym stadionie rozbili bydgoskiego Zawiszę 4:0. W rewanżu grająca rezerwowym składem Legia, długimi fragmentami zawodziła, doprowadzając do pasji trenera Czerczesowa. Mimo, że obrońcy trofeum nie zachwycali stylem gry, to jednak od 16 minuty prowadzili po bramce niezawodnego w tym sezonie Nikolica. W drugiej połowie opiekun gospodarzy dokonał dwóch zmian w składzie, a zmiennicy wprowadzili sporo ożywienia w poczynania Zawiszy. Efektem tego była bramka Danielaka w 60 minucie. Jednak w 79 minucie słabo do tej pory spisujący się Guilherme mocnym strzałem zza pola karnego zapewnił warszawiakom zwycięstwo i przypieczętował tym samym promocję do finału.

Legia przystąpi do walki o puchar po raz 24 w historii klubu (17 razy je wygrywając) i pod tym względem nie może się z nimi równać żaden inny klub. Z kolei dla Lecha Poznań będzie to 9 występ w finale, który 5 razy rozstrzygnął na swoja korzyść. Co ciekawe oba kluby mierzyły się w decydującej batalii już 6 razy (ostatni raz rok temu) i żadna inna para nie rywalizowała o Puchar Polski tak często jak Kolejorz i Wojskowi. Formalnym gospodarzem finału będzie Lech, który w wyniku losowania będzie miał pierwszeństwo wyboru strojów, czyli zagrania w swoim pierwszym komplecie. Otrzyma również do dyspozycji szatnię oraz ławkę rezerwowych reprezentacji Polski, która jest gospodarzem tego obiektu. Dodatkowo na wszelkich materiałach dotyczących meczu poznański zespół, jako gospodarz, będzie umieszczany na pierwszym miejscu.

Finał na Stadionie Narodowym odbędzie się 2 maja o godzinie 16:00. Podobnie jak rok temu, wszystkie bilety na to niezwykle prestiżowe spotkanie zostały sprzedane.