Jestes tutaj: Home » MUZYKA » Anoushka Shankar – „Land of Gold”

Anoushka Shankar – „Land of Gold”

(fot. materiały prasowe)Pięciokrotna zdobywczyni nagrody Grammy Anoushka Shankar prezentuje czwartą płytę nagraną pod szyldem Deutsche Grammophon. „Land of Gold” to żarliwa odpowiedź artystki na humanitarną traumę związaną z uchodźcami uciekającymi przed konfliktami i biedą.

Wirtuozka gry na sitarze odkrywa ekspresyjne możliwości instrumentu, swoją grą wyrażając niesłabnące przesłanie nadziei. Zawierający wyrafinowane opracowania, mieszaninę gatunków, angażujący różnych muzyków album „Land of Gold” to opowieść pełna poetyckiego piękna.

„Geneza albumu Land of Gold jest związana z problemem ciężkiego losu uchodźców. Tak się złożyło, że dokładnie w tym czasie, kiedy urodziło się moje drugie dziecko, byłam bardzo zaniepokojona wielkim kontrastem pomiędzy możliwościami, jakie ja mogłam zapewnić mojemu dziecku, a sytuacją tych, którzy rozpaczliwie próbowali zapewnić takie samo bezpieczeństwo swoim dzieciom, ale nie byli w stanie tego osiągnąć” – Anoushka Shankar – „Nićmi łączącymi tę opowieść są tematy braku ciągłości, kruchości, połączone z ciągle obecną, nawet w naszych najgorszych doświadczeniach, nadzieją. Mój instrument stanowi pole, na którym mogę prezentować całą gamę emocji – od agresji, gniewu i czułości, przechodzić przez różnorodne style muzyczne od klasycznego minimalizmu, przez jazz, elektronikę po klasyczne style muzyki indyjskiej” – Anoushka Shankar.

Album został wyprodukowany przez Anoushke i jej męża Joe Wrighta, którego filmowe doświadczenia pomogły nadać ostateczny kształt oraz pogłębić nastrój i energię nagrania. Anoushka pracowała z wybranym zespołem utalentowanych muzyków: podstawę stanowi trio złożone z Anoushki, słynnego perkusisty grającego na hangu Manu Delago, który jest także współautorem wielu kompozycji z tego albumu oraz Sanjeeva Shankara, ucznia swojego ojca Ravi Shankara, który gra na shehnai, pięknym instrumencie dętym stroikowym pochodzącym z Indii. W albumie występują także wybitne wokalistki: w utworze „Jump In (Cross the Line)” występuje M.I.A., w „Land of Gold” wspaniała śpiewaczka Alev Lenz, a w „Remain the Sea” aktorka i aktywistka Vanessa Redgrave (która czyta wiersz Pavany Reddy). Ich udział wzbogaca nie tylko stylistycznie ten album – wszystkie pojawiające się tu artystki to silne kobiety zaangażowane w walkę o równość przeciwko niesprawiedliwości. W ostatnim utworze „Reunion” występuje także chór dziewczęcy „Girls for Equality”.

Spis utworów:
1. Boat to Nowhere
2. Secret Heart
3. Jump In (Cross the Line) feat. M.I.A.
4. Dissolving Boundaries
5. Land of Gold feat. Alev Lenz
6. Last Chance
7. Remain the Sea feat. Vanessa Redgrave
8. Crossing the Rubicon
9. Say Your Prayers                                                      
10. Reunion

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony