Jestes tutaj: Home » slider » Eliminacje Mistrzostw Świata 2018 w Ameryce Południowej

Eliminacje Mistrzostw Świata 2018 w Ameryce Południowej

(fot. americatv.com)Za nami piąta seria spotkań kwalifikacji do mistrzostw świata w 2018 roku w strefie Conmebol. Na turniej do Rosji pojadą cztery najlepsze drużyny z grupy, a piątą czeka baraż interkontynentalny. W najciekawszych meczach tej kolejki Chile przegrało z Argentyną 1:2, a Brazylia zremisowała z Urugwajem 2:2.

Podczas gdy europejskie drużyny rozgrywają szereg spotkań towarzyskich, w Ameryce Południowej trwa walka o awans do rosyjskiego mundialu. Tegoroczne kwalifikacje są niezwykle zacięte i wyrównane, a realne szanse na udział w mistrzostwach świata ma aż 7 drużyn.

Niespodziewanie bardzo słaby start w eliminacjach zaliczyli piłkarze Argentyny, którzy w czterech zeszłorocznych spotkaniach wywalczyli zaledwie 5 punktów. Jednak we wszystkich tych meczach nie mógł wystąpić Leo Messi, który leczył kontuzjowane kolano. Tym razem na stadionie w Santiago, goście zagrali w ultra ofensywnym ustawieniu z Messim i Aguerro w wyjściowej jedenastce. Dla wicemistrzów świata pojedynek z Chile był też okazją do rewanżu za zeszłoroczną przegraną w finale Copa America. Drużyna Gerardo Martino po niezłym meczu pokonała gospodarzy 2:1 mimo, że w 10 minucie po strzale Guitereza prowadzili Chilijczycy. Dziesięć minut później pięknym strzałem wyrównał Di Maria, a w 25 minucie wynik, jak się okazało, strzałem z woleja ustalił Gabriel Mercado. Strzelec drugiej bramki był jedynym graczem z ligi argentyńskiej który wystąpił w podstawowym składzie Albicelestes. Po przerwie mistrzowie Ameryki Południowej zrobili wiele, by doprowadzić do remisu. Dwoił i troił się Alexis Sanchez, jednak nie zdołał skierować piłki do siatki. Ostatecznie Argentyna sięgnęła po niezwykle cenny komplet punktów, a w następnej serii gier podejmie przedostatnią w tabeli  Boliwię i powinna odnieść łatwe zwycięstwo. Mecz ten będzie też doskonałą okazją dla Leo Messiego na zdobycie jubileuszowego 50 gola w narodowych barwach. Do prowadzącego w tej klasyfikacji Gabriela Batistuty, dwudziestoośmioletni Messi traci zaledwie 5 bramek, więc rekord byłego gracza Fiorentiny jest mocno zagrożony.

Po 640 dniach dyskwalifikacji za ugryzienie Giorgio Chielliniego, na boisko w narodowym trykocie powrócił Luis Suarez. Gracz Barcelony pauzował w 9 kolejnych meczach swojej reprezentacji (do kary liczyły się tylko mecze o stawkę) a jego powrót zbiegł się z południowoamerykańskim klasykiem czyli starciem Brazylii i Urugwaju. Mecz rozegrany został w Recife, położonym u ujścia kilku rzek do Oceanu Atlantyckiego. Obszar ten jest istną wylęgarnią komarów, a zarazem epicentrum niebezpiecznego wirusa zika. Właśnie w obawie przed nim, urugwajscy piłkarze i oficjele wynajęli pokoje hotelowe bez otwieranych okien tak by zmniejszyć prawdopodobieństwo dostania się w ich otoczenie moskitów. Mecz awizowany jako pojedynek dwóch przyjaciół z Barcelony (Suarez w wywiadzie przeprowadzonym przez największy urugwajski dziennik „El Pais” przyznał, że założył się z Neymarem, iż przegrany tej konfrontacji funduje hamburgera) rozpoczął się od mocnego uderzenia, gdyż już w 39 sekundzie gola dla Canarinhos zdobył Douglas Costa. Gdy w 25 minucie na 2:0 podwyższył Renato Augusto wydawało się, że po takim ciosie Urusi już się nie podniosą. Jednak przed przerwą kontaktową bramkę zdobył Edinson Cavani, a w 49 minucie za sprawą „banity” Suareza, Urugwaj doprowadził do wyrównania. El Pistolero miał zresztą w 86 minucie piłkę meczową, jednak jego groźny strzał obronił brazylijski bramkarz.

Lider, Ekwador niespodziewanie stracił u siebie w Quito punkty z Paragwajem, remisując 2:2. Bramkę na wagę remisu gospodarze zdobyli w doliczonym czasie gry. Drużyna Ekwadoru pozostaję jedyną niepokonaną drużyną w eliminacjach.