Jestes tutaj: Home » LITERATURA » „Od Kutza do Czekaja” czyli książka o polskim kinie

„Od Kutza do Czekaja” czyli książka o polskim kinie

(fot. materiały prasowe)„Od Kutza do Czekaja” – najnowsza książka Barbary Hollender to kolejna po „Od Wajdy do Komasy” książka o polskim kinie.

Książka Barbary Hollender to zbiór szkiców poświęcony historii polskiego kina od filmów Kazimierza Kutza, do współczesnych obrazów Jana Komasy. Autorka nie koncentruje się jednak tylko na historii kina, ale także, a może przede wszystkim na jej twórcach. „Od Kutza do Komasy” to opowieść o ludziach, którzy na przestrzeni lat tworzyli i tworzą polską kinematografię, m.in.: Tadeusz Chmielewski (autor filmów „Jak rozpętałem II wojną światową”, „Nie lubię poniedziałku”, „U Pana Boga za piecem”, „Ewa chce spać” czy „Wierna rzeka”), Filip Bajon („Magnat”, „Przedwiośnie”, „Wahadełko”, „Śluby panieńskie”, „Panie Dulskie”). W książce pojawia się także nazwisko Roberta Glińskiego („Cześć, Tereska”, „Świnki”), Kingi Dębskiej nagrodzonej na tegorocznych Orłach za filmy „Aktorka” i „Moje córki krow”. Autorka książki, Barbara Hollender na co dzień zajmuje się krytyką filmową. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej oraz przewodniczącą koła piśmiennictwa przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Relacjonuje dla dziennika „Rzeczpospolita” najważniejsze Festiwale Filmowe, m.in. Festiwal Filmowy w Cannes, Wenecji, Berlinie czy w Karlowych Warach.

Książkę „Od Kutza do Czekaja” honorowym patronatem objął Polski Instytut Sztuki Filmowej. Do księgarń w całej Polsce książka trafiła 10 marca.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony