Jestes tutaj: Home » LITERATURA » „Wir” – nowa książka autora „Hevneren”

„Wir” – nowa książka autora „Hevneren”

(fot. materiały prasowe)Wciągający, mroczny norweski thriller. Atmosferę tajemnicy potęgują przewijające się opisy surowej, północnej przyrody, która najbardziej urzeka w powieści.

Landegode, gmina Bodø. Przerażający krzyk przyciąga uwagę dwóch chłopców bawiących się na brzegu morza. W szczelinie między skałami znajdują mężczyznę z rękami w lodowatej wodzie, przykutymi do kamienia.

Bergland, 50 kilometrów na północ od Bodø. Starsze małżeństwo dostrzega w pobliżu brzegu porcelanową lalkę pływającą na tratwie z łyka i powiadamia miejscową policję. Do zbadania sprawy zostaje przydzielony śledczy Niklas Hultin, pracujący na miejscowym posterunku w zastępstwie chorego policjanta. W trakcie zbierania informacji na jaw wychodzi mroczna historia sprzed lat. Groza narasta, kiedy po kilku dniach to samo małżeństwo znajduje na plaży nieprzytomną, ranną kobietę, ucharakteryzowaną na znalezioną wcześniej lalkę.

„Fjällbacka była niepokojąca, Twin Peaks było złoworogie, Bergland budzi grozę.” Monika Nordland Yndestad, „BA”

Frode Granhus (ur. 1965) zadebiutował w 2003 roku powieścią sensacyjną Hevneren, bardzo dobrze przyjętą przez krytyków. Wydany w 2010 roku Wir zdobył setki czytelników i został przetłumaczony na kilka języków. Kolejna powieść Sztorm, która w Polsce ukaże się także nakładem Świata Książki, została nominowana do nagrody norweskich księgarzy, podobnie jak wydane w 2014 roku Djevelanger. Granhus jest doradcą w Norweskim Urzędzie Pracy i Opieki Społecznej, mieszka w Leknes na Lofotach.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony