Jestes tutaj: Home » slider » Zbrodnia i kara. Maria Szarapowa złapana na dopingu

Zbrodnia i kara. Maria Szarapowa złapana na dopingu

(fot. ciresblogs.colorado.eu)Ta wiadomość spadła na świat sportu niczym grom z jasnego nieba. Maria Szarapowa, pięciokrotna zwyciężczyni turniejów wielkoszlemowych, a przy tym najlepiej zarabiająca sportsmenka świata, zażywała niedozwolony środek na niedokrwistość – Meldonium. Rosjance grozi przynajmniej dwuletnia dyskwalifikacja.

Bez wątpienia doping to największe przekleństwo i zmora światowego sportu, który w XX i XXI wieku przyczynił się do skompromitowania tysięcy sportowców, w tym kilku ze ścisłego topu (najgłośniejsze przypadki poniżej).

Tym razem sprawa dotyczy jednej z najlepszych tenisistek w historii, osoby o nieskazitelnym do tej pory wizerunku, obiekcie westchnień sponsorów na całym świecie. Rosjanka została złapana na dopingu podczas styczniowego Australian Open. Co ciekawe mistrzyni kortu sama ogłosiła tę nowinę, co tylko podkreśla absolutnie niezwykły status 28 letniej gwiazdy. To była prawdziwa bomba, gdyż większość dziennikarzy oczekujących na konferencję prasową Maszy spodziewała się informacji, o zakończeniu kariery albo, że główna zainteresowana jest w ciąży. Rosjanka grająca przed kamerami iście oskarową rolę przyznała, że lek Meldonium bierze od 10 lat i że nie doczytała, iż substancja ta znalazła się na liście zakazanych od 2016 roku. Jednak jak donoszą światowe media, które wzięły sprawę Szarapowej pod lupę, Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF) oraz Światowa Agencja Walki z Dopingiem (WADA) pięciokrotnie informowały o tym fakcie rosyjską tenisistkę. Z kolei producent leku całkowicie wykluczył możliwość przyjmowania leku przez tak długi okres, twierdząc że maksymalnie można go zażywać przez 1,5 miesiąca, a kurację powtarzać 2-3 razy do roku. Meldonium to najgłośniejsza w ostatnim czasie substancja dopingowa. Lek przypisywane przy chorobach wieńcowych funkcjonuje na rynku jako tabletki lub zastrzyki Mildronate, to eksportowy hit łotewskiej farmaceutyki. Pomaga walczyć z niedokrwieniem, eliminuje zagrażające sercu toksyczne produkty uboczne metabolizmu, poprawia krążenie i dotlenienie komórek. I właśnie to dotlenienie od lat kusiło sportowców wytrzymałościowych. Meldonium wykorzystywane było do wzmacniania wytrzymałości między innymi żołnierzy ZSRR interweniujących w latach 80 w Afganistanie.

Straty wizerunkowe jakie dotkną najbogatszą tenisistkę świata są trudne do ocenienia, o tyle wiadomo ile wymiernie piękna diva kortu straci na zażywaniu niedozwolonych środków. Analitycy obliczyli, że rozwiązanie kontraktu z Nike, szwajcarskim producentem zegarków Tag Heuer oraz zawieszenie współpracy z Porsche, który wstrzymał działania marketingowe będzie ją kosztować między 9 a 12 mln dolarów rocznie!

Poniżej przedstawiamy wielkie gwiazdy światowego sportu przyłapane na dopingu w ostatnich kilkudziesięciu latach. Niestety pogoń za sukcesem, pieniędzmi, sławą oraz rozwój technologii i medycyny pozwalają nam przypuszczać, że niestety z roku na rok lista ta będzie się powiększać;

– Ben Johnson (lekkoatletyka) złapany w 1988 roku po zdobyciu złotego medalu i ustanowieniu rekordu globu na 100 metrów podczas Igrzysk Olimpijskich w Seulu.

– Diego Maradona (piłka nożna) pierwszy raz złapany w 1991 roku. Karierę zakończył podczas Mistrzostw Świata w 1994 roku na skutek wykrycia w jego organizmie efedryny. Przez większość kariery uzależniony od kokainy.

– Javier Sotomayor (lekkoatletyka) do dnia dzisiejszego rekordzista świat w skoku wzwyż. Przyłapany w 1999 roku na braniu kokainy. W 2001 wykryto u niego sterydy anaboliczne po czym Kubańczyk zakończył karierę.

– Marion Jones (lekkoatletyka) ukarana za doping w 2007 roku, co poskutkowało odebraniem jej 5 medali olimpijskich z Sydney. Amerykanka pogrążyła się jeszcze bardziej składając fałszywe zeznania, przez co trafiła na pół roku do więzienia.

– Lance Armstrong (kolarstwo) zdyskwalifikowany dożywotnio w 2012 roku za używanie m.in. EPO, kortyzonu i transfuzję krwi. Odebrano mu 7 zwycięstw w prestiżowym Tour de France.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony