Jestes tutaj: Home » slider » Zmiany przepisów w piłce nożnej. FIFA wprowadza powtórki video

Zmiany przepisów w piłce nożnej. FIFA wprowadza powtórki video

(fot. fifa.com)Szykuję się prawdziwa rewolucja w światowym footballu. Międzynarodowa Rada Piłkarska w porozumieniu z FIFA wydała zgodę na testowanie systemów, które udostępnią sędziom powtórki podczas meczów. W oficjalnych spotkaniach nowe rozwiązanie miałoby zostać wprowadzone najpóźniej w sezonie 2017/2018.

To bez wątpienia najambitniejsze plany zmian w przepisach piłkarskich od 130 lat. Zgoda na wspomniane testy to absolutny przełom, a nowy prezydent Gianni Infantino uważa, że wykorzystanie takiej pomocy w piłce nożnej jest nieuniknione. Wstępna akceptację IFAB uznał za historyczną i rozpoczynającą nową erę w światowej piłce. Dzisiejszą wieść ogłoszono po spotkaniu tego organu na 130 kongresie w Cardiff.

International Football Association Board to komórka FIFA zajmując się tworzeniem oraz nowelizacją przepisów gry w piłkę nożną. Została założona w 1884 roku na zjeździe czterech brytyjskich związków piłkarskich, a w 1902 roku została wcielona FIFA. Od lat w 8 osobowej Radzie 4 głosy należą do FIFA, kolejne 4 posiadają niezwykle konserwatywni przedstawiciele angielskiego, szkockiego, walijskiego i północno-irlandzkiego związku piłkarskiego. By przeforsować jakiekolwiek zmiany potrzebna była większość 2/3 głosów, a zwyczajowo brytyjskie związki głosowały zawsze tak samo, co utrudniało zmiany. IFAB do niedawna miała raczej konserwatywne podejście do futbolu. Twierdzono, że wprowadzanie nowych technologii pozbawia ten sport pierwiastka ludzkiego. Aż do dzisiejszego południa, który może radykalnie zmienić obliczę piłki nożnej.

Najważniejszą zmianę jaką udało się ustalić to udostępnienie sędziom powtórek video. Będzie z nich można skorzystać w czterech konkretnych przypadkach; aby rozwiać wątpliwości przy strzelonej bramce, czerwonej kartce, rzucie karnym lub gdy sędzia pokaże żółtą lub czerwoną kartkę niewłaściwemu zawodnikowi. Przez najbliższe dwa lata korzystanie z video przez arbitrów będzie testowane w Serii B oraz w tegorocznym Copa America, chociaż chęć prób zgłosiło aż 12 lig. Ponadto, zgodnie z ustaleniami, arbitrzy będą mogli pokazać czerwoną kartkę za niesportowe zachowanie jeszcze przed pierwszym gwizdkiem sędziego. Postanowiono również, że gracze, którym udzielono pomocy medycznej na boisku, nie będą musieli schodzić z placu gry i czekać na pozwolenie sędziego, by na nie powrócić. W nowych regulacjach ma nastąpić odstąpienie od „potrójnej kary” (czerwona kartka, rzut karny i zawieszenie zawodnika), wprowadzono czwartą zmiany w dogrywce. Piłkarz rozpoczynający grę ze środka boiska będzie mógł kopnąć piłkę w dowolnym kierunku, a nie jak dotychczas wyłącznie do przodu.

Wprowadzenie powtórek video to bez wątpienia ogromny sukces wybranego 29 lutego nowego prezydenta FIFA Gianni Infantino. Kolejnymi jego postulatami, które przedstawiał podczas kampanii wyborczej i będzie starał się wprowadzić w życie, jest zwiększenie z 32 do 40 drużyn na mundialu oraz by gospodarzem mistrzostw świata w piłce nożnej nie był jeden kraj, ale cały region.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony