Jestes tutaj: Home » slider » Szczyt Nanga Parbat zdobyty

Szczyt Nanga Parbat zdobyty

(fot. summitpost.org)Na naszych łamach rzadko zajmujemy się himalaizmem, ale tym razem okazja ku temu jest przednia. Jeden z dwóch nieosiągalnych dotąd zimą ośmiotysięczników został wreszcie zdobyty. Leżący w Himalajach Zachodnich na wysokości 8126 m. szczyt Nanga Parbat wreszcie poddał się człowiekowi.

Nie bez kozery nazywana Killer Mountain. Pod względem wypadków śmiertelnych, z 60 ofiarami zajmuje niechlubne, drugie miejsce zaraz za K2. Góra atakowana różnymi drogami i od różnych stron przez kilkadziesiąt lat, aż do dzisiaj skutecznie opierała się himalaistom. Udało się to wreszcie międzynarodowej ekipie pod kierownictwem Simone Moro. Pakistańczyk, Włoch i Bask weszli na szczyt o godz. 15:37 czasu lokalnego, czym przeszli do historii. Alex Txikon, Ali Sadpara i wspomniany Moro (w zespole była jeszcze Włoszka, jednak skrajnie zmęczona zawróciła tuż przed wierzchołkiem) wyruszyli z bazy pod Nanga Parbat 22 lutego i po czterech dniach akcji osiągnęli miejsce zakładanego obozu czwartego na wysokości 7200 m. Atak na szczyt rozpoczęli dziś o 6 rano. Wspinacze po około dziesięciogodzinnym ataku i pokonaniu prawie kilometra w pionie stanęli na upragnionym szczycie. Tym samym jedynym, niezdobytym zimą szczytem pozostaje K2 Teraz przed himalaistami długa i trudna droga w dół. Odczuwalna temperatura to minus 40 stopni Celcjusza, ale według prognoz warunki pogodowe powinny sprzyjać historycznym zdobywcom. Polscy himalaiści komentujący udany atak szczytowy podkreślają cierpliwość i determinację grupy, która musiała czekać na odpowiednie okno pogodowe niezbędne do zdobycia szczytu. Bez wątpienia czynnikiem sprzyjającym była też praktycznie bezwietrzna aura.

Tegoroczna zima była rekordowa pod względem liczby wypraw (aż 6), które próbowały poskromić „Nagą Górę”. W trzech z nich znajdowali się Polacy. Najwyżej zaszli Tomasz Mackiewicz, który dotarł na wysokość 7500 metrów.

Zimowe zdobywanie ośmiotysięczników zostało zapoczątkowane w 1980 roku polską wyprawą pod przewodnictwem Andrzeja Zawady. Na szczycie Mount Everestu jako pierwsi o tej porze roku stanęli Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy.

Warto podkreślić, że Polacy są wybitnie zasłużeni w historii światowego himalaizmu. W zimie jako pierwsi weszli na 10 spośród 14 ośmiotysięczników!

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony