Jestes tutaj: Home » FILM » Nagroda im. Gieysztora dla Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz

Nagroda im. Gieysztora dla Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz

(fot. Grażyna Myślińska/Forum)Po raz 17. Wręczono nagrodę im. Aleksandra Gieysztora za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury. W tym roku trafiła ona do Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz, docenionych nie tylko za wybitne osiągnięcia w dziedzinie filmu i teatru, ale także za zasługi na rzecz muzeów.

Wręczenie nagród odbyło się 17 lutego na Zamku Królewskim w Warszawie. Wyróżnienie to, nie dziwi, zważywszy na dorobek zawodowy małżeństwa Państwa Wajdów. Krystyna Zachwatowicz, to ceniona scenografka, absolwentka i profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz aktorka. Występowała w Piwnicy Pod Baranami, ma na swoim koncie kilka ról w filmach męża – Kazia z „Panien z Wilka”, Hanka z „Człowieka z marmuru” i „Człowieka z żelaza”. Andrzej Wajda to jeden z najwybitniejszych twórców polskiego kina, za swoje dzieła doceniany na całym świecie. W 2000 roku otrzymał Oscara za całokształt twórczości.

Kapituła Nagrody doceniła wkład w popularyzacje sztuki i zasługi dla muzealnictwa. Zachwatowicz i Wajda słyną z zamiłowania do sztuk plastycznych.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony