Jestes tutaj: Home » slider » Turniej pełen niespodzianek. W finale EHF Euro 2016 Niemcy pokonali Hiszpanów

Turniej pełen niespodzianek. W finale EHF Euro 2016 Niemcy pokonali Hiszpanów

(fot. materiały prasowe)W finale mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych reprezentacja Niemiec rozbiła Hiszpanię 24:17 (10:6). Bohaterem zespołu Dagura Sigurdssona został bramkarz Andreas Wolff. Nasi zachodni sąsiedzi prezentowali się znakomicie od pierwszej do ostatniej minuty spotkania. Długimi momentami Hiszpanie byli dla nich tylko tłem.

Młoda niemiecka drużyna była prawdziwą sensacją tych mistrzostw, rozkręcając się z meczu na mecz. W finale Wolff, jednogłośnie wybrany najlepszym bramkarzem mistrzostw, obronił aż 16 rzutów, stając się dosłownie przeszkodą nie do pokonania. Doskonale dysponowany tego dnia był również Kai Haefner po rzutach którego piłka co rusz kończyła swój lot w bramce hiszpańskiego goalkeepera Arpada Sterbika. Piłkarze z półwyspu Iberyjskiego mieli ogromne problemy ze skomasowaną i świetnie zorganizowaną niemiecką obroną, rzucając do przerwy zaledwie 6 bramek, a dziesięć goli zdobyli dopiero w 46 minucie. Prowadzący 16:10 Niemcy już do końca meczu kontrolowali przebieg wydarzeń na parkiecie krakowskiej Tauron Areny, zasłużenie zdobywając złoty medal mistrzostw Europy i bezpośrednią kwalifikację do tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Rio De Janeiro.

W meczu o brązowy medal Chorwacja pokonała Norwegię 31:24. Co ciekawe był to mecz drużyn, które walnie przyczynili się do odpadnięcia Polaków z walki o medale. To właśnie z tymi rywalami Biało-Czerwoni przegrali w ostatnich dniach i musieli pożegnać się z marzeniami o historycznym wyniku w ME. 5 miejsce mistrzostw przypadło Francji, która w meczu najbardziej rozczarowanych pokonała Danie. Polska ostatecznie została sklasyfikowana na 7 miejscu, pokonując w ostatnim swoim spotkaniu Szwecję 27:25.

Mimo ogromnego rozczarowania wynikiem sportowym i dymisji trenera reprezentacji Michaela Bieglera, turniej w Polsce okazał się ogromnym sukcesem organizacyjnym i wizerunkowym. Turniej z trybun  w halach w Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie i Katowicach obejrzało łącznie 400 tys. 722 widzów, co jest rekordem w historii finałów ME, rozgrywanych od 1994 roku. Dla porównania w rozkochanej do szaleństwa Danii, która była gospodarzem poprzednich mistrzostw, wszystkie spotkania obejrzało 316 tysięcy kibiców. Organizatorzy dbali również o promocję naszego kraju, organizując dla uczestników, dziennikarzy i oficjeli wycieczki do niemieckiego obozu zagłady w Auschwitz lub Kopalni Soli w Wieliczce. Doskonale spisali się także polscy kibice wspierający podczas meczów nie tylko naszą reprezentacje. Prawdziwym popisem był śpiewany przez 15 tysięcy osób a cappela Mazurek Dąbrowskiego. Następne mistrzostwa Europy odbędą się za dwa lata w Chorwacji. W kwietniu natomiast, polscy szczypiorniści w decydującym turnieju o awans do igrzysk w Rio zmierzą się z Tunezją, Chile i Macedonią. Bilety do Brazylii wywalczą dwie najlepsze drużyny z tego turnieju.