Jestes tutaj: Home » slider » Koniec marzeń o medalach. Polacy upokorzeni przez Chorwatów

Koniec marzeń o medalach. Polacy upokorzeni przez Chorwatów

(fot. materiały prasowe)Bolesny wieczór przeżyło 15 tysięcy polskich kibiców zasiadających w krakowskiej Tauron Arenie i kilka milionów oglądających mecz przed telewizorami. W decydującym o awansie do strefy medalowej meczu EHF Euro 2016 polscy szczypiorniści zostali zdemolowani przez Chorwatów przegrywając 23:37.

A zaczęło się tak pięknie. W rozegranym wcześniej meczu Norwegia sensacyjnie ograła Francję 29:24 dzięki czemu Biało-czerwoni – chcąc awansować z grupy 1 do półfinału – mogli sobie pozwolić nawet na porażkę z Chorwacją różnicą trzech bramek. Bałkański zespół z kolei musiał zwyciężyć aż 11 golami, co wydawało się wręcz nieprawdopodobne.

Polacy od początku spotkania nie radzili sobie z wysoko postawioną i dobrze zorganizowaną obroną rywali, która całkowicie sparaliżowała grę naszej drugiej linii. Całkowicie odcięci od gry był Jurecki, Bielecki, a także nasz kołowy Syprzak. Dwukrotnie myliliśmy się wykonując rzuty karne i tak naprawdę tylko dzięki niefrasobliwości i niecelnym rzutom rywali (polscy bramkarze w całym meczu bronili z zaledwie 18% skutecznością) po pierwszych 30 minutach przegrywaliśmy „zaledwie” 5 bramkami.

Początek drugiej połowy to bez wątpienia najgorsze 10 minut w historii polskiego szczypiorniaka. W 10 minut w kompromitujących okolicznościach straciliśmy 9 bramek z rzędu, a grający jak natchnieni, z polotem i luzem Chorwaci spokojnie utrzymywali bezpieczną (dającą im awans do strefy medalowej) przewagę. Po meczu polscy piłkarze ręczni zgodnie przepraszali  za ten wstydliwy, blamaż nie potrafiąc tak naprawdę w racjonalnych słowach wytłumaczyć przyczyn tak katastrofalnie rozegranego meczu. Trener polskiej reprezentacji Michael Biegler na konferencji prasowej złożył rezygnację z piastowanego przez siebie stanowiska, która w dniu dzisiejszym została przyjęta przez prezesa PZPR Andrzeja Kraśnickiego. Niemiecki szkoleniowiec po raz ostatni poprowadzi Biało-Czerwonych w sobotnim meczu o 7 miejsce przeciwko Szwedom.

W euforii wynik konfrontacji pomiędzy Polską i Chorwacją przyjęły tamtejsze media, opisując wielkie zwycięstwo swojej drużyny jako „cud na cudami” czy też jako „jedną z największych sensacji w historii sportu”. Chorwacja po raz siódmy z rzędu zagra w półfinale mistrzostw Europy, tym razem mierząc się z Hiszpanią. Finał przegrywała w 2008 i 2010 roku. Tytułu jeszcze nie zdobyła. W drugim półfinale zagrają Niemcy z Norwegią. W meczu o 5 miejsce dojdzie do starcia największych przegranych tych mistrzostw czyli Francji z Danią.