Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Robert Jordan „Koło Czasu”

Robert Jordan „Koło Czasu”

(fot. naekranie.pl)Ta ogromna seria, licząca prawie 14 części + jeden prequel, wciąż nie została w pełni ukończona. W kontynuowaniu historii nie przeszkodziła nawet śmierć autora – ostatnie trzy tomy dokończy Brandon Sanderson, który został wybrany przez czytelników i żonę Jordana, jako najodpowiedniejszy do tego zadania.

Historia dzieje się w świecie, z długą historią, liczoną w tysiącach lat. Wiele tysiącleci przed akcją pierwszego tomu, magią władali wespół kobiety z mężczyznami. Najpotężniejszym magiem był tzw. Smok. Według przepowiedni miał on zgładzić Czarnego, antytezę i zaprzeczenie Stwórcy, byt chcący zniszczyć całą ziemię. Niestety Smok zawiódł i zdołał tylko uwięzić Czarnego. Niedługo potem mag popadł w obłęd i sprawił, że część magii która przeznaczona była dla mężczyzn, uległa skażeniu przez mroczne siły. Jednak proroctwo mówi, że kiedyś pojawi się tzw. Smok Odrodzony który poprowadzi ludzi do ostatecznej bitwy przeciwko Czarnemu.

Wiele tysięcy lat później, świat rządzony jest przez królów i królowe, którym doradzają Aes Sedai – kobiety władające magią. Mężczyźni magowie praktycznie nie istnieją – są wykluczani ze społeczeństwa, a nawet zabijani jeżeli tylko przejawiają jakieś zdolności.

Głównymi bohaterami są trzej młodzieńcy – Rand, Mat i Perrin, których sielskie życie, w zagubionej na końcu świata wiosce, zostaje przerwane przez najazd potworów o których istnieniu nie mieli oni nawet pojęcia. Uratowani przez jedną z Aes Sedai, muszą rozpocząć długą i trudną podróż, która wyniesie jednego z nich do roli zbawcy lub pustoszyciela świata – ponieważ to właśnie jeden z nich jest Smokiem Odrodzonym.

Intryga ciągnąca się przez wszystkie tomy, rzuca głównych bohaterów przez cały kontynent, każe im stawiać czoło najeźdźcom, spiskom, zdradom i zatargom z przeszłości. A wszystko to skropione świadomością uciekającego czasu – albo Czarny uwolni się wcześniej ze swojego więzienia, albo Smok Odrodzony popadnie w obłęd…

Dlaczego warto poświęcić uwagę na czytanie „Koła Czasu”? Przede wszystkim niesamowita złożoność i bogactwo szczegółów. Mnóstwo bohaterów. Zwroty fabularne i niejednoznaczność wydarzeń. Nawiązania do religii i sytuacji istniejących w naszym świecie. „Koło Czasu” to lektura którą można czytać przez lata – każdy tom to prawie 1000 stron pełnych przygód, intryg, pojedynków i politycznych zagrywek. Gwarantuję, że gdy skończycie pierwszą książkę, złapiecie bakcyla na więcej.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony