Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Wartościowe lektury – gdzie szukać inspiracji?

Wartościowe lektury – gdzie szukać inspiracji?

(fot. materiały prasowe)Mówi się, że sztuka czytania zanika. Wg najnowszych danych Biblioteki Narodowej aż 19 milionów Polaków nie miało w ciągu roku w ręku ani jednej książki, a 10 milionów nie ma ani jednej w swoim domu. Dodatkowo, przynajmniej jedną książkę przeczytało zaledwie 41 proc. Polaków. W rankingu europejskim także wypadamy blado. Z pewnością przyczyn tego niechlubnego stanu można się doszukiwać w braku czasu czy w wysokich cenach książek, choć powodów może być wiele. Jednak czasem wystarczy tylko chcieć i… zainspirować się.

Targi książek
Książki, które warto przeczytać niewątpliwie spotkasz na targach. Praktycznie we wszystkich większych miastach organizowane są takie eventy. Do największych z nich należą Międzynarodowe Targi Książek w Krakowie. Możesz tam spotkać wybitnych pisarzy i twórców, jak prof. Jerzy Bralczyk, Olga Tokarczuk czy Adam Zagajewski. Targi goszczą kilkuset wystawców i podzielone są na sektory: Salon Nowych Mediów, Salon Wydawców Katolickich, Salon Komiksów, a także Salon Wydawców Szkół Wyższych. Tak rozplanowane wydarzenie z pewnością pomoże ci odnaleźć najlepsze książki 2015, które są chętnie czytane ze względu na współczesny język i problematykę, którą poruszają.

Biblioteki
Nie wszyscy lubią wypożyczać książki z biblioteki, jednak stanowi ona doskonałe źródło inspiracji. Kto, lepiej niż bibliotekarz, doradzi książki, które warto przeczytać? Biblioteki nieustannie pracują nad rozbudową swoich zasobów, dlatego z łatwością znajdziesz tam również najlepsze książki 2015. Jeśli nie jesteś fanem wypożyczania książek, niech lokalna biblioteka będzie twoim punktem wyjścia, zanim wybierzesz się do księgarni.

Internet
Z lekturami warto być na bieżąco. Zestawienia najlepszych książek 2015 znajdziesz przede wszystkim w sieci. Z końcem lub z początkiem roku na ulubionych blogach, opiniotwórczych portalach czy serwisach informacyjnych znajdziesz artykuły o książkach, które warto przeczytać nierzadko opatrzone recenzją. Nie ma chyba lepszego sposobu na znalezienie interesującej pozycji niż kiedy ktoś nam o niej opowie. Jeżeli chodzi o gatunek najlepszych książek w 2015 roku, była to beletrystyka (stanowiła prawie 30 proc. kupowanych pozycji!), fantastyka, kryminał oraz literatura obyczajowa. Dodatkowo, statystyki pokazują, że według Polaków książki, które warto czytać to także bibliografie i literaturę faktu.

Antykwariat
To miejsce często kojarzy nam się z niechcianymi starymi lekturami szkolnymi, do których mało kto chce wracać. A przecież antykwariat może być prawdziwą skarbnicą cennych wydań i pomysłów na wartościową lekturę. Ciężko będzie ci tam znaleźć najnowsze książki, jednak nie jest to niemożliwe. Wiele osób po przeczytaniu książki sprzedaje ją do antykwariatu, aby zaoszczędzić przestrzeń w mieszkaniu. Antykwariusz, podobnie jak bibliotekarz chętnie doradzi ci książki, które warto przeczytać. Zdecydowaną zaletą antykwariatów jest też niska cena książek – możesz kupić tam nawet trzy pozycje w cenie jednej książki z księgarni. Nie szukaj wymówek, ale inspiracji. „Czytanie czyni zuchwałym” jak mawia Nina George, dlatego dobrze dobrana lektura zapewni ci rozwój i mile spędzony czas.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony