Jestes tutaj: Home » FILM » „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego czyli jedna z najbardziej oczekiwanych premier tego roku

„Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego czyli jedna z najbardziej oczekiwanych premier tego roku

(fot. materiały prasowe)W drugiej połowie roku na ekrany kin wejdzie „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, jednego z najciekawszych twórców polskiego kina. Film nawiązuje do historii II wojny światowej i opowiada o ludobójstwie dokonanym na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów.

Jednym z głównych wątków ukazanych w tym filmie jest historia miłosna. Młoda Polka, której rodzina wybrała już męża, wbrew ich woli zakochuje się w ukraińskim chłopcu. Tragizm ich sytuacji polega także na wyraźnych podziałach społecznych, które jeszcze bardziej komplikują łączące ich uczucie. W filmie po raz pierwszy na dużym ekranie pojawi się studentka Akademii Teatralnej w Warszawie Michalina Łabacz. Partnerował jej będzie Walysko Wasylik – ukraiński aktor, który początkowo wahał się czy przyjąć rolę w filmie Smarzowskiego.

Nie ulega wątpliwości, że „Wołyń” podzieli publiczność. Już na etapie produkcji film zmagał się z brakiem wsparcia wielu instytucji. Historia okrutnej zbrodni na Polakach zamieszkujących tereny dawnego województwa wołyńskiego była od lat pomijana i przemilczana. Znając poprzednie obrazy Wojciecha Smarzowskiego można być pewnym, że film nie tylko nie pozostawi widzów obojętnych, ale rozpocznie narodową dyskusję na poruszony w nim temat. Być może dzięki temu, wydarzenia dotąd ukrywane na kartach historii ujrzą światło dzienne i pozwolą zmierzyć się z bolesną przeszłością.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony