Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Trudi Canavan „Trylogia Czarnego Maga”

Trudi Canavan „Trylogia Czarnego Maga”

(fot. materiały prasowe)Książki australijskiej pisarki zaczęły w Polsce ukazywać się w 2007 roku. Od razu szturmem podbiły nasze rankingi czytelnicze. Jeżeli jednak jakimś cudem, jeszcze o „Czarnym Magu” nie słyszeliście, koniecznie musicie nadrobić straty!

Historia koncentruje się wokół magicznego kraju, Kyralii, gdzie magowie są szanowaną kastą społeczną. Mają swoją szkołę, gdzie uczą ludzi przejawiających talent magiczny – niestety, głównie są to osoby pochodzące z zamożnych rodów. Magów lękiem napawają tzw. „dzicy” magowie, którzy w niekontrolowany sposób rozwijają swoje moce.

Pewnego dnia Sonea, główna bohaterka, odkrywa, że posiada dość duże magiczne moce. Magowie postanawiają przyjąć ją jako jedną z uczennic. Niestety jest pewien problem – Sonea pochodzi ze slumsów i nie odnajduje się w nowym świecie pełnym przepychu i luksusu. Musi poradzić sobie w świecie, gdzie uważana jest za „tą gorszą” i udowodnić, że zasługuje na miano prawdziwego czarodzieja.

Intryga opowieści koncentruje się także wokół Akkarina, Wielkiego Maga, którego Sonea podejrzewa o zakazane praktyki czarnoksięskie. Próbując rozwikłać tajemnicę, Sonea przekonuje się, że nie wszystko jest takie czarno-białe jak sądziła, a Akkarin, być może, nie jest tym za kogo się podaje, a jego działania nie mają na celu wyrządzenia zła.

Historia opowiedziana przez autorkę jest tak obszerna, że nie zmieściła się tylko w trzech książkach. Zainteresowani czytelnicy powinni sięgnąć także po prequel serii, objaśniający wiele kluczowych wątków, które jeszcze bardziej pomagają wczuć się klimat książek Canavan.

Dlaczego warto zapoznać się z tą lekturą? Bo pod płaszczem magii, autorka zgrabnie utkała opowieść, pełną problemów, które spotykają cały dzisiejszy świat. Wykluczenie społeczne, nietolerancja, bieda, napięte stosunki polityczne, wojny – wszystkie wydarzenia przedstawione w książkach można w pewien sposób odnaleźć w naszej rzeczywistości. Dlatego właśnie tak lubię tą serię – pomijając magię, czuję, że mogłaby wydarzyć się naprawdę.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony