Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Autobiografia Andrzeja Wielowieyskiego „Losowi na przekór”

Autobiografia Andrzeja Wielowieyskiego „Losowi na przekór”

(fot. materiały prasowe)Autobiografia Andrzeja Wielowieyskiego to nie tylko literacki zapis bezcennej pamięci, w której zapisały się wydarzenia ostatnich kilkudziesięciu lat polskiej historii. To również fascynujący przewodnik po dziejach naszej walki o niepodległość, o otwartość Kościoła i trwałe fundamenty narodowego rozwoju.

Spadkobierca rodziny o tradycji prawie tak długiej jak polska państwowość opowiada o Polsce międzywojennej widzianej oczami dziecka, o moralnych dylematach młodego żołnierza AK, który z trudem odnajduje się w świecie, gdzie zabija się nie tylko wrogów, ale też o trudnych wyborach, przed którymi stali młodzi Polacy, kiedy władzę w kraju przejęli komuniści.

Podążając za życiem i wyborami Andrzeja Wielowieyskiego, sami stajemy się świadkami przełomowych wydarzeń polskiej historii ostatnich kilkudziesięciu lat. A gdy mamy Go za przewodnika, historia ta staje się bardziej zrozumiała, a i my bardziej wobec niej wyrozumiali. Również dzięki temu – jestem o tym przekonana – książka ta wejdzie do kanonu najważniejszych świadectw naszej najnowszej historii. Aleksandra Klich Czas zacząć – skoro powoli zbliżam się do 90. roku życia – opowieść o moich doświadczeniach przełomów ubiegłego wieku. Było ich aż trzy: 1914-1921, 1939-1952 i 1980-2015. Przeorały one głęboko naszą rzeczywistości nas samych. Dziś mamy dużo nowych doświadczeń, ale to, kim jesteśmy, tym przełomom przede wszystkim zawdzięczamy.

Andrzej Wielowieyski (rocznik 1927), żołnierz AK, działacz katolicki, szef ekspertów „Solidarności” w 1981 r. i negocjator Porozumień Gdańskich. Współorganizował Komitet Obywatelski przy Lechu Wałęsie, uczestniczył w rozmowach Okrągłego Stołu, był parlamentarzystą Unii Wolności, 13 lat przepracował w Radzie Europy. Opublikował: „Przed trzecim przyspieszeniem. Szkice do zagadnień rozwoju społecznego” (Znak, Biblioteka Więzi, 1968), Przed nami małżeństwo (Znak, 1972, 1974 i 1989), „Tajemnice i niespodzianki historii” (Biblioteka Więzi, 2004) i „Na rozdrożach dziejów. Historie prawdziwe i alternatywne” (Collegium Civitas, ECS, Trio, 2012).

Spotkania autorskie z Andrzejem Wielowieyskim/Warszawa:
– 15 grudnia (wtorek) godz. 18.30 – Klub Inteligencji Katolickiej, ul. Freta 20/24A, rozmowę poprowadzi prof. Andrzej Friszke
– 14 stycznia (czwartek) godz. 19.00 – siedziba Agory, ul. Czerska 8/10 Wstęp wolny – zapraszamy!

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony